Uchwały anty-LGBT. Podkarpacie zmieni kontrowersyjne przepisy?
Podkarpacie może zostać kolejnym regionem, który wycofa się z kontrowersyjnej ustawy anty-LGBT. Informację potwierdził rzecznik prasowy marszałka województwa. Planowane zmiany mogą nastąpić już w kolejnych dniach.
- Zarząd województwa podkarpackiego na najbliższej sesji sejmiku będzie wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad uchwały, która anuluje sporną uchwałę dotyczącą "promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT" - przekazał w rozmowie z PAP Tomasz Leyko, rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego.
W mediach społecznościowych zaprezentowano wstępny projekt nowej uchwały, w którym można przeczytać, że "przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność, a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie".
- Konsultacje jego treści jeszcze się nie zakończyły, dlatego z przykrością zauważyliśmy fakt, że jego jeszcze nieoficjalny projekt udostępniony klubom opozycyjnym do konsultacji znalazł się w mediach społecznościowych - tłumaczył Leyko.
Zobacz też: Komisja Europejska o małżeństwach LGBT. Co na to prezydent Andrzej Duda?
Nowej uchwale zastrzeżono, że radni województwa "stoją na straży, aby równość i poszanowanie praw człowieka, szacunek dla odmiennych poglądów oraz odrzucenie wszelkich prób nienawiści i dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, lub orientację seksualną były nadrzędnymi wartościami dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia".
"Nikt nie może nikomu narzucać poglądów, przekonań, ideologii i ich interpretacji. (...) Podkreślamy, że będąca źródłem prawa w Polsce Konstytucja, która określa i gwarantuje, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo odgrywają w życiu społeczeństwa szczególną rolę i powinny pozostawać pod szczególną opieką państwa" - dodano w nowej uchwale.
Sesja podkarpackiego sejmiku zaplanowana jest na poniedziałek. W 33-osobowym sejmiku zdecydowaną większość ma klub PiS, który liczy 24 osoby. KO ma pięciu radnych, a PSL trzech. Jeden radny jest niezrzeszony.
Uchwały anty-LGBT. Kolejne województwa wycofują przepisy
Podkarpackie to kolejne województwo, które pracuje nad wycofaniem uchwał anty-LGBT. W lipcu Komisja Europejska apelowała o pilne o wdrożenie "działań naprawczych". Żadne z samorządów w terminowym czasie nie wycofało się z kontrowersyjnych przepisów. Dopiero gdy nad Polską zawisło widmo kar, radni zdecydowali o zrobieniu krok w tył.
We wtorek z przepisów wycofało się woj. świętokrzyskie. Podobne ruchy mają w planach m.in. woj. małopolskie i lubelskie.
O wycofanie się z kontrowersyjnych uchwał zaapelował w ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w liście skierowanym do samorządowców. Przeciwnego zdania był z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który w ubiegły piątek wyraził solidarność z samorządami, które przyjęły kontrowersyjne uchwały. - Dziś próbuje się walcem przejechać przez kraje Unii Europejskiej, które chcą bronić swoich tradycji, wartości i swojej kultury - stwierdził lider Solidarnej Polski.