Małopolska wycofa się z deklaracji anty-LGBT? Chodzi o pieniądze z UE
Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski zapowiedział w środę nowelizację przyjętej w 2019 roku deklaracji w sprawie osób LGBT. Zmiany mają wpłynąć na decyzję Komisji Europejskiej, która zapowiedziała możliwość wstrzymania wypłaty unijnych funduszy. Projekt nowelizacji ma być gotowy 27 września.
Zdaniem KE deklaracja z 2019 roku dyskryminuje mniejszości seksualne. Według marszałka Kozłowskiego zaproponowane zmiany mają sprawić, że te wątpliwości znikną.
Jak przekazał Kozłowski, nowelizacja likwiduje "wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT". Dodał, że pozostałe zapisy będą utrzymane.
- Utrzymaliśmy zapisy, może w innym kształcie, dla każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego, ale i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności - zaznaczył marszałek.
Zobacz też: Zandberg o relacjach rządu z UE. "Nikt nas nie traktuje serio"
Małopolska. Opozycja chce odrzucenia deklaracji anty-LGBT
Zaproponowane zmiany nie satysfakcjonują jednak radnych Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawiciele już zapowiedzieli, że podczas sesji 27 września ponownie wniosą o całkowite uchylenie deklaracji anty-LGBT. Pierwszy takie wniosek został odrzucony podczas sesji 20 sierpnia.
Jednak prawdopodobnie i druga próba uchylenia deklaracji spotka się ze sprzeciwem większości radnych, co zapowiadał już wcześniej marszałek z PiS.
- My też nie jesteśmy przekonani do uchylenia. Jeżeli autorzy deklaracji użyli nieprecyzyjnych terminów, i wzbudza to tyle emocji, to trzeba to uregulować. Zobaczymy, jaki będzie bieg spraw. Na tym etapie nie wyobrażamy sobie wyrzucenia rodziny i państwa polskiego do kosza - mówił Witold Kozłowski.
W odpowiedzi na ostrzeżenia ze strony Komisji Europejskiej po przyjęciu uchwały z 2019 r. "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych", władze Małopolski powołały wcześniej również pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.
Komisja Europejska opowiedziała jednak, że taki krok, choć słuszny, jest niewystarczający. Stąd dalsze kroki w celu uspokojenia KE.
Co zawiera deklaracja anty-LGBT?
W deklaracji z kwietnia 2019 roku napisano, że "sejmik województwa małopolskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".
Ponadto, dokument zawiera deklarację wparcia "dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".
Zobacz też:
Źródło: PAP