Rosjanie słabną? "Jest gorzej niż myślano"
Przedłużająca się pauza operacyjna może wskazywać na pogłębiające się problemy rosyjskich wojsk. - Różnica między jej ambicjami i możliwościami rośnie z każdym miesiącem - przekazał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.
23.07.2022 | aktual.: 23.07.2022 10:03
- Mamy obecnie sytuację, w której Rosja zmaga się ze znaczącymi trudnościami w zgromadzeniu tego rodzaju potrzebnej siły, by osiągnąć swoje cele. Fundamentalnie się one nie zmieniły, ale przepaść między ich zdolnościami i celami Putina zwiększa się z każdym mijającym miesiącem - poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podczas konferencji Aspen Security Forum w stanie Kolorado.
Rosja słabnie? "Sprawuje się gorzej niż przewidywano"
Doradca prezydenta USA przyznał, że Rosja spisuje się gorzej niż przewidywały to amerykańskie służby wywiadowcze i stwierdził, że jest to zasługa zarówno bohaterstwa Ukraińców, jak i wsparcia USA i Zachodu. Dodał, że choć rozumie krytykę Ukraińców na temat ilości i szybkości dostaw broni, to USA muszą w tym procesie uwzględniać m.in. czynniki takie jak zdolności Ukraińców do absorocji i utrzymania nowoczesnych systemów oraz odpowiedniego wyszkolenia z ich używania.
Polityk dodał też, że prezydent Biden wykluczył przekazanie Ukrainie pocisków ATACMS - najdłuższego zasięgu rakiet do systemów HIMARS - bo jednym z kluczowych celów jest też "zapewnienie, że nie znajdziemy się w sytuacji, która zaprowadzi nas do III wojny światowej".
Zobacz także
Sullivan odniósł się też do tego, jak wojna w Ukrainie wpłynie na chińskie intencje wobec podporządkowania sobie Tajwanu. Doradca powiedział, że Pekin z pewnością wyciągnie wnioski z tej wojny, ale to samo robi również Tajwan.
- Wyciągają wnioski na temat mobilizacji obywateli i obrony terytorialnej. Wyciągają wnioski na temat wojny informacyjnej i jak przygotować przestrzeń informacyjną (...) i bardzo szybko nad tym pracują - powiedział Sullivan.
Przedstawiciel Białego Domu dodał też, że wbrew podawanej przez Pekin narracji o nieuchronności zastąpienia przez Chiny Ameryki jako największego supermocarstwa i regresu USA, Pekin zmaga się z poważnymi trudnościami gospodarczymi i "istnieją poważne wątpliwości na temat jaką dokładnie przyjmie trajektorię w przyszłości".
- To jest coś, co kraje blisko i daleko od Chin muszą uwzględnić - ocenił Sullivan.