Trwa ładowanie...

Dramat w Melitopolu. Nie mogą wyjechać, umierają w kolejkach [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 150. dzień rosyjskiej inwazji. Dramatyczne doniesienia docierają z okolic Melitopola. Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił w sobotę mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności. Ukraiński wywiad poinformował zaś, że rozpracował najnowsze działania rosyjskiego wojska. Jak się okazuje, Rosjanie po serii ukraińskich ataków na magazyny amunicji w obwodzie chersońskim, zmienili taktykę. Maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną. Rosyjska armia ostrzelała pociskami manewrującymi typu Kalibr port handlowy w Odessie. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Umierają w kolejkach. A Rosjanie cynicznie tylko czekająUmierają w kolejkach. A Rosjanie cynicznie tylko czekająŹródło: epa, fot: GEORGE IVANCHENKO
djqidui
  •  •  Premier Węgier Viktor Orban przekonywał, że sankcje UE nie działają, a  Unia potrzebuje "nowej strategii". - To klasyka rosyjskiej propagandy -  oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. 

  • •Dramatyczne doniesienia z okolic Melitopola. Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił w sobotę mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności.

  • • Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości  Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską  Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w  sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

  • • Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował w sobotę na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

  • • Przeszło tysiąc rosyjskich żołnierzy zostało otoczonych w kotle na południu Ukrainy. Proszą Ukraińców o "zielony korytarz", którym mogliby się ewakuować - podaje niezależny rosyjski serwis "The Insider", powołując się na źródła swojego korespondenta w ukraińskich siłach zbrojnych i wywiadzie.

  • • Ukraińskie wojsko zaatakowało pozycje wojsk rosyjskich w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Trzech Rosjan zginęło, a 12 zostało rannych. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z tego ataku.

  • • "(Nie zgadzamy się - red.) na żadną eskortę (statków - red.) przez rosyjskie okręty i obecność przedstawicieli Kremla w naszych portach. W przypadku prowokacji - natychmiastowa odpowiedź środkami wojskowymi" - zadeklarował Mychajło Podoljak.   

  • • W ostrzelanym przez rosyjskie siły porcie w Odessie było zboże gotowe do eksportu - podał w sobotę portal Suspilne, powołując się na ukraińskie ministerstwo rolnictwa.
Trwa łączenie
21:57, 23.07.2022

W wyniku ataku rakietowego na Mikołajów ranne zostały dwie osoby – informuje agencja Unian, powołując się na informacje od burmistrza miasta.

21:50, 23.07.2022

Według jednego z najwyższych urzędników ONZ, dokonując ataku rakietowego na port w Odessie, Rosja „może nie naruszyła technicznie” podpisanych w Stambule porozumień o odblokowaniu morskiego eksportu zboża z Ukrainy.

Jak pisze "Europejska Prawda", taki komentarz urzędnika, bez podania jego stanowiska i nazwiska, przytacza artykuł "The New York Times".

21:43, 23.07.2022

- Sankcje wpływają powoli na rosyjską gospodarkę. Nie jest to jednak żadna rewolucja, a potwierdzenie, że sankcji nie wycofujemy. Wrażenie na Rosjanach to zrobi niewielkie, natomiast ważne jest to, że Europa pokazuje, że chce podtrzymać reżim sankcyjny - mówił Jerzy Marek Nowakowski w programie "Newsroom" WP, komentując zapowiedź siódmego pakietu sankcji na Rosję. Były ambasador RP na Łotwie i w Armenii zauważył także, że można obserwować "rozjeżdżanie się" myślenia ekonomicznego z myśleniem politycznym. - Coraz bardziej politycy zaczynają się obawiać tego, że społeczeństwo europejskie powie "dość tego", bo nie jesteśmy gotowi na to, żeby stać się biedniejsi - mówił Nowakowski. Jak dodał, dokładnie o to chodzi Rosjanom. Chcą "zmęczyć społeczeństwo europejskie". Przyznał, że jest polityczna świadomość tego, że ustępstwa wobec Rosji mogą być zabójcze. - Jeżeli ustąpimy za daleko, to jest to koniec Europy, jaką znamy - przestrzegł Nowakowski.

21:36, 23.07.2022

Podczas dzisiejszego ataku rakietowego na port w  Odessie fala uderzeniowa uszkodziła budynek Muzeum Sztuki. Pojawiają się kolejne zdjęcia. 

Minister  kultury Ukrainy podkreślił, że port znajduje się w pobliżu kluczowych  obiektów dziedzictwa kulturowego Odessy, wpisanych na Wstępną Listę  UNESCO.

21:26, 23.07.2022

Ukraiński wywiad zaapelował do mieszkańców miasta Energodar i okolicznych terytoriów o pomoc w identyfikacji okupantów i zdrajców - pisze "Ukraińska Pravda".

Wcześniej szef mikołajowskiej obwodowej administracji państwowej Witalij Kim obiecał nagrodę w wysokości 100 dolarów za informacje, które pomogą złapać Rosjan w obwodzie mikołajowskim.

21:16, 23.07.2022

W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia zniszczeń w Odessie po rosyjskim ataku.

21:03, 23.07.2022

- Siły rosyjskie są zdegradowane, pobite, zmęczone i wyczerpane, i muszą się przegrupować, aby móc odzyskać część skuteczności bojowej, którą utraciły w trakcie kampanii w Donbasie i całej wojny - tłumaczy George Barros, analityk The Study of War. - W przybliżeniu 10-dniowa przerwa operacyjna nie jest wystarczająco długa, aby siły rosyjskie mogły odzyskać siły, których potrzebują – dodał.

20:55, 23.07.2022

We Lwowie zorganizowano szkolenie taktyczne, w którym mogą brać udział cywile. Na zdjęciu widać Ukraińców z bronią laserową, którzy biorą udział w takim szkoleniu w klubie paintballowym.

epa
20:49, 23.07.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego w Mikołajowie, na południu Ukrainy, 16-letnie dziecko ma rany odłamkowe, a pod gruzami są uwięzieni ludzie – powiadomiła na Telegramie przewodnicząca rady obwodowej Hanna Zamazejewa

Według jej informacji Rosjanie w sobotę wieczorem „ostrzelali rakietami” jedno z osiedli w Mikołajowie.

20:44, 23.07.2022

W sieci pojawiają się kolejne nagrania, na których widać słup dymu nad okupowaną miejscowością Gorłówek. Media donoszą, że ukraińskie siły zbrojne uderzyły w skład rosyjskiego sprzętu.

20:34, 23.07.2022

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.


20:27, 23.07.2022

Rosjanie, jak wskazał Fedorow, odmówili stronie ukraińskiej, która po raz kolejny zwróciła się o otwarcie korytarza humanitarnego w celu umożliwienia ewakuacji ludności na terytoria kontrolowane przez władze ukraińskie. - Rosyjskie władze cynicznie odpowiedziały, że nikt z mieszkańców Melitopola nie chce wyjechać z miasta i potrzeby korytarza nie ma – oświadczył mer.

20:23, 23.07.2022

Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił w sobotę mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności.

W kolejce z ponad 1200 samochodów ludzie nocują na poboczu już pięć dób. Panują upały, brakuje normalnego jedzenia.


20:18, 23.07.2022

Podczas prowadzonego przez Piersa Morgana i Hannę Homonai Szczytu przemówiły również m.in. pierwsze damy Łotwy, Serbii, Austrii, Belgii, Grecji, Izraela, Kanady, Hiszpanii, Francji, Turcji oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel czy gwiazdy Hollywood - Mila Kunis, Ashton Kutcher i Richard Gere. 

W dyskusjach podzielonych na pięć paneli tematycznych rozmawiano o obecnej sytuacji w kraju, ukraińskich uchodźcach, wpływie wojny na dzieci, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz o udziale kobiet w odbudowie kraju.

20:10, 23.07.2022

Przemawiając online do zebranych amerykańska pierwsza dama Jill Biden podkreśliła, że USA „dostarczają Ukrainie kompleksową pomoc, która obejmuje kwestie militarne, ekonomiczne, humanitarne i prawne”. - Jest ona trwała i skupiona na ludziach – dodała.

20:08, 23.07.2022

- Jestem dumna z tego, że Polacy zjednoczyli się i udzielili tak ogromnego wsparcia Ukraińcom, szczególnie tym, którzy trafili do Polski – powiedziała z kolei polska pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. - Mężczyźni i kobiety w Polsce chcą jak najlepiej pomagać Ukrainie, zbierają pieniądze i żywność, która przekazywana jest później Ukrainie. Ludzie robią to samodzielnie, oddolnie - dodała.

Kornhauser-Duda przypomniała też, że „Polska otworzyła granice dla ludzi uciekających przed rosyjską agresją. - Od jej początku do naszego kraju przyjechało ponad 4,7 osób, a obecnie przebywa w nim ponad 1,2 mln uchodźców - powiedziała. - Polacy spontanicznie otworzyli dla nich swoje domy i serca - zaznaczyła.

20:00, 23.07.2022

Z uczestnikami Szczytu połączyła się również polska para prezydencka, a wraz z nią przebywająca w Polsce ukraińska tenisistka Elena Switolina.

- Chciałem podziękować mojej żonie i innym pierwszym damom za dar serca i pomoc udzielaną osobom, które musiały wyjechać z Ukrainy – powiedział Andrzej Duda, łącząc się z Kijowem z Krakowa. - Rolę szczególną odgrywa prezydent Wołodymyr Zełenski, który stoi na czele obrony swojej ojczyzny i który nie opuścił jej, by wspierać tych, którzy stawiają czoła rosyjskiej agresji" - zaznaczył Duda.

Prezydent mówił też o organizacji wsparcia militarnego dla Ukrainy przez państwa NATO.

19:49, 23.07.2022

- Wojna nie złamała Ukrainy i nie złamie – zaznaczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania. - Dlaczego mówimy o odbudowie już teraz, skoro wojna się jeszcze nie skończyła? Aby pierwszego dnia pokoju w pełni go odczuć, aby od razu rozpoczęła się systematyczna odbudowa wszystkiego, co zniszczyła rosyjska armia – powiedział.

19:41, 23.07.2022

Drugi Szczyt Pierwszych Dam i Gentlemanów w Kijowie odbył się pod hasłem „Ukraina i świat: przyszłość, którą (od)budujemy razem”. Otwierając je Ołena Zełenska, ukraińska pierwsza dama, przypomniała, że zorganizowano je w 150. dniu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie – czasie masowych grobów i zbrodni.

- Wojna się jeszcze nie skończyła, serce Ukrainy bije nadal i bije na froncie – powiedziała Zełenska. - To także 150 dni pomocy udzielanej Ukrainie przez przyjaciół, z których część uświetni swoją obecnością dzisiejsze spotkanie – dodała. W czasie przemówienia pierwszej damy minutą ciszy uczczono pamięć ofiar rosyjskiej inwazji.


19:32, 23.07.2022

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała zdjęcia z działań służb. Strażacy walczyli z ogniem w Morskim Porcie Handlowym Odessa. Pożar został wywołany rosyjskim ostrzałem.

19:27, 23.07.2022

W okupowanej Gorłówce doszło do potężnej eksplozji - pisze także Ukraińska Pravda, publikując nagarnie.  

Jak donosi "Novosti Donbass", eksplozja nastąpiła na terenie zakładów Maszzavod.
19:17, 23.07.2022

Siły ukraińskie uderzyły w most Darjiwski pod okupowanym Chersoniem. Zrobiono to w ramach operacji odcinania rosyjskiego ugrupowania w tym  mieście od zaopatrzenia. To kolejny tego typu punkt infrastruktury  zniszczony przez Ukraińców w tym celu. 

19:07, 23.07.2022

Wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana o nieskuteczności sankcji wobec Rosji to klasyka rosyjskiej propagandy – oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. Wcześniej tego dnia Orban powiedział, że sankcje UE nie działają, a Unia potrzebuje „nowej strategii”.

„Sankcje nie osłabiły Rosji – to klasyczny przykład rosyjskiej propagandy. Sankcje są efektywne, istotnie zmniejszyły zdolność rosyjskiej machiny wojennej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Dostawy broni (z Zachodu) ratują życie Ukraińcom” – napisał Nikołenko na Facebooku.

Dodał, że gdyby sankcje i uzbrojenie były nieefektywne, to „Rosja nie zaangażowałaby ogromnych zasobów, by je zdyskredytować i powstrzymać”.


18:56, 23.07.2022

To może być teraz spory kłopot Władimira Putina na froncie. Po  skutecznych atakach HIMARS-ami na zaplecze rosyjskiej armii praca w  logistyce stała się bardzo niebezpiecznym zadaniem, realizowanym głównie  przez poborowych. Kreml uspokaja i twierdzi, że panuje nad sytuacją.  Ale według ekspertów, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, może to oznaczać problemy z mobilizacją kolejnych żołnierzy. 

18:51, 23.07.2022

Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie, a także na południu kraju i na północ i wschód od Charkowa. Przeprowadzili również ataki lotnicze.

18:45, 23.07.2022

Wojska rosyjskie ponownie próbowały szturmować teren Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku z różnych kierunków, jednak bezskutecznie i ze stratami – powiadomił sztab w komunikacie na Facebooku. 

W obwodzie donieckim przeciwnik koncentruje swoje działania na kierunkach kramatorskim, ostrzeliwując m.in. miejscowości wokół Siewierska i Bachmutu, gdzie próbuje „stworzyć sprzyjające warunki do kontynuowania ofensywy na Bachmut - twierdzi ukraiński sztab.

youtube
18:40, 23.07.2022

Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djqidui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

djqidui
Więcej tematów