Trwa ładowanie...

Sikorski nie czekał. Resort pokazał archiwalny dokument z czasów PiS

Pracownik Telewizji Republika zarzucił na konferencji prasowej Radosławowi Sikorskiemu brak działań w kwestii reparacji wojennych od Niemiec. - Sprawa reperacji jest zamknięta - odparł minister spraw zagranicznych. Niedługo po tym komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie MSZ. Ujawniono archiwalny dokument.

Republika uderzyła w Sikorskiego. MSZ ujawnia archiwalne dokumentyRepublika uderzyła w Sikorskiego. MSZ ujawnia archiwalne dokumentyŹródło: PAP
d37ay1l
d37ay1l

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej Radosława Sikorskiego z szefem brytyjskiego MSZ Davidem Cameronem głos zabrał pracownik Telewizji Republika. Reporter zarzucił polskiemu ministrowi, że rząd Donalda Tuska nie podejmuje działań na rzecz uzyskania reparacji wojennych od Niemiec.

- Robicie na reparacjach politykę. Natomiast moja poprzedniczka, Anna Fotyga, już wiele lat temu, w odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedziała, że reparacje już w Poczdamie zostały przywłaszczone przez Związek Radziecki i reparacji pozyskać się nie da - wskazał Sikorski.

MSZ wydało komunikat. Pokazano dokument

Kilka godzin po konferencji prasowej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się komunikat dot. kwestii reparacji i zarzutów, jakie wysunął wobec Sikorskiego pracownik Republiki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ostra wymiana zdań w programie WP. "Popełnialiśmy wiele błędów"

"W związku z pojawiającymi się w części mediów informacjami, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zrezygnował ze starań o reparacje wojenne od Niemiec, a także pytaniami w tej sprawie ze strony Telewizji Republika przedstawiamy stanowisko MSZ w tej sprawie z czasów rządu koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony oraz Ligii Polskich Rodzin" - napisano.

d37ay1l

Rzecznik MSZ Paweł Wroński podkreślił, że "według doniesień medialnych minister Anna Fotyga w 2022 roku twierdziła, że to pismo zostało jej 'być może podłożone'". Do komunikatu dołączono archiwalne pismo MSZ z listopada 2006 roku - jest to odpowiedź ówczesnej szefowej MSZ Anny Fotygi na interpelację poselską posła Janusza Dobrosza.

W ujawnionym dokumencie czytamy m.in., że "stanowisko polskiej doktryny prawa międzynarodowego jest jednoznaczne i nie pozostawia wątpliwości co do faktu zrzeczenia się przez Polskę reparacji od Niemiec". Wskazano też, iż "w latach późniejszych rząd polski wielokrotnie stwierdzał, że problem realizacji uprawnień reparacyjnych Polski od Niemiec jest zamknięty".

Przeczytaj również:

d37ay1l

Źródło: MSZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37ay1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37ay1l
Więcej tematów