Trwa ładowanie...
23-04-2015 14:59

Politycy o wystąpieniu Schetyny. PO: to więcej niż wizja

Grzegorz Schetyna przedstawił w sejmie główne założenia polskiej polityki zagranicznej. Mówił między innymi o potrzebie partnerstwa militarnego i gospodarczego z innymi krajami, a także o zacieśnianiu współpracy nie tylko z państwami europejskimi, ale również z krajami leżącymi w Afryce i Azji. Wystąpienie Schetyny dobrze przyjęli koalicjanci. Mocno skrytykowała założenia polityki opozycja.

Politycy o wystąpieniu Schetyny. PO: to więcej niż wizjaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3wxlgm
d3wxlgm

Polska w obecnych czasach musi prowadzić racjonalną, a nie radykalną politykę zagraniczną, opartą na trzeźwej analizie polskiej racji stanu i potrzebie zapewnienia krajowi bezpieczeństwa i stabilności - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO podczas debaty po wystąpieniu szefa MSZ.

Tyszkiewicz ocenił, że zaprezentował on w sejmie "niezwykle kompleksową, przesyconą wartościami merytorycznymi, pełną aktywizmu wizję polskiej polityki zagranicznej".

- To więcej niż wizja (...) - to jest plan polskiej polityki zagranicznej - plan konkretnych działań. Chciałbym w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej złożyć taką deklarację: jesteśmy przekonani, że polska polityka zagraniczna znajduje się w dobrych rękach - powiedział Tyszkiewicz.

Przypomniał, że podczas poprzedniego wystąpienia Schetyny, wygłoszonego w sejmie 6 listopada ubiegłego roku, głównym tematem debaty nad zadaniami polskiej polityki zagranicznej były kwestie bezpieczeństwa Polski związane przede wszystkim z "konfliktem zbrojnym na wschodzie i agresywną polityką Rosji". - Mieliśmy wówczas nadzieję, że mijający czas pozwoli Europie, choćby w niewielkim stopniu, uporać się z zagrożeniami, a tymczasem dziś kwestie bezpieczeństwa stają przed nami jeszcze wyraziściej - uznał poseł PO.

d3wxlgm

Szczerski do Schetyny: jest pan epigonem złej polityki

Krzysztof Szczerski z PiS ocenił, że szef MSZ Grzegorz Schetyna jest "epigonem złej polityki" i - jak mówił - "kontynuatorem nieszczęsnych założeń politycznych" zakwestionowanych przez rzeczywistość.

W debacie nad wystąpieniem szefa MSZ Szczerski mówił, że ocena działań obecnego szefa dyplomacji "nie może abstrahować od oceny bilansu całości dokonań ośmiu prawie lat rządów koalicji PO-PSL i pięciu lat prezydentury Bronisława Komorowskiego".

- Bo kluczowa jest dziś w Polsce kwestia wiarygodności i odpowiedzialności w polityce. (...) Tej wiarygodności i gotowości do ponoszenia odpowiedzialności tak bardzo brakuje w czasach waszych rządów - mówił polityk PiS.

Według Szczerskiego, Schetyna nie może uciec przed pytaniami o wiarygodność i odpowiedzialność. - Bo tak naprawdę pan, panie ministrze, nie jest żadnym nowym człowiekiem, twórcą jakiejś nowej polityki zagranicznej. Wprost przeciwnie - pan jest epigonem tej samej złej polityki, kontynuatorem nieszczęsnych założeń politycznych, które zostały zakwestionowane przez rzeczywistość - zwrócił się polityk PiS do ministra.

d3wxlgm

- To okoliczności spowodowały, że mówi pan dziś trochę innym językiem, wysyła pan mniej "twittów", to okoliczności, które stale się pogarszają - dodał.

Miller: polska polityka zagraniczna jest w defensywie i izolacji

Polska, kiedyś lider Europy Środkowo-Wschodniej, utraciła tę pozycję; dzisiaj polska polityka zagraniczna jest skrajnie upolityczniona, jest w defensywie i izolacji - mówił szef SLD Leszek Miller podczas debaty nad wystąpieniem szefa MSZ.

Szef SLD, odnosząc się do tego wystąpienia, zaapelował o prowadzenie pragmatycznej, a nie "mesjanistycznej polityki zagranicznej". Według lidera SLD polska polityka zagraniczna powinna uwzględniać kilka priorytetów, takich jak umocnienie pozycji Polski w UE, udział w działaniach zwalczających państwo islamskie, budowa profesjonalnej dyplomacji ekonomicznej, odbudowa polskich wpływów w krajach rozwijających się, stosowanie polityki pragmatycznej, a nie, jak mówił Miller, "idealistycznej" i "mesjanistycznej".

d3wxlgm

- Niepokoi nas, że Polska, kiedyś lider Europy Środkowo-Wschodniej, utraciła tę pozycję. Nasz kraj zawsze chciał być liderem w tej części Europy - i był. (...) Wtedy polska polityka nie była polityką obliczoną na użytek wewnętrznej walki politycznej, a teraz jest - i to całkowicie. Dzisiaj polska polityka zagraniczna jest skrajnie upolityczniona, jest w defensywie i izolacji - mówił Leszek Miller.

- Ostatnio polska polityka wpadła w przestrzeń śmieszności. Najświeższą miarą tego upadku jest groteskowa dyskusja wokół Nocnych Wilków, w której cieniu rozgrywa się dramat polskiego przemysłu zbrojeniowego. Okazuje się, że państwo polskie boi się trzydziestu motocyklistów. Władze naszego kraju zachowują się tak, jakby chodziło o wjazd rosyjskiej dywizji pancernej a nie trzydziestu rosyjskich motocyklistów. To jest zawstydzające, żenujące, to jest histeria i polityczna paranoja. Polsce nie zagrażają żadne Nocne Wilki, Polsce zagraża nieudolny rząd, bieda, bezrobocie, kolejki do lekarzy, szybko rosnące nierówności, masowa emigracja i ogólny bałagan - mówił Miller.

PSL: Dozbrajanie innych krajów świadczyłoby o słabości dyplomacji

Dozbrajanie innych krajów świadczyłoby o słabości dyplomacji. Trzeba szukać rozwiązań dyplomatycznych, które są bardziej skuteczne - powiedział Stanisław Żelichowski z PSL.

d3wxlgm

Żelichowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że podziela zdanie szefa MSZ Grzegorz Schetyny, że dwa największe wyzwania w polityce zagranicznej to sytuacja na Ukrainie i państwo islamskie.

- Aby sprostać tym wyzwaniom Polska i Europa muszą być silne nie tylko militarnie, ale przede wszystkim gospodarczo - mówił poseł.

Zaznaczył, że społeczność międzynarodowa powinna pomóc Ukrainie w wyjściu z kryzysu, w którym się znalazła. Według niego "dramat polega na tym", że wolna Ukraina leży w żywotnym interesie Polski, ale - jak dodał - Ukraina w granicach wpływów rosyjskich to również cel Rosji.

d3wxlgm

Palikot: wystąpienie Schetyny słabe, nudne i bez konkretów

Janusz Palikot (RP) ocenił, że wystąpienie szefa MSZ Grzegorza Schetyny było słabe, nudne i bez konkretów. Jego zdaniem minister zasługuje na dymisję m.in. za to, że "okazał słabość" w sprawie niedawnej wypowiedzi szefa FBI.

"Jego dzisiejsze wystąpienie było nudne, słabe, bez konkretów, pełne żargonu ministrów spraw zagranicznych europejskich, z którego nic nie wynika. Żadnych konkretów, celów, niczego co można by uznać za podstawę oceny jego osoby" - ocenił Palikot w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Przewodniczący koła poselskiego Ruch Palikota przesłał w tej sprawie list do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Napisał w nim: "W związku z bełkotem w dzisiejszym wystąpieniu Grzegorza Schetyny rezygnuję z udziału w debacie na tak żenującym poziomie".

d3wxlgm

Jak mówił dziennikarzom, szef MSZ "jest słabym mówcą, w ciągu ostatnich miesięcy nie miał żadnej inicjatywy, żadnego ważnego przemówienia, o którym by się rozmawiało, niczego z czym można by wiązać jego pracę".

Korwin-Mikke po wystąpieniu Schetyny krytykuje m.in. politykę wschodnią

Kandydujący na prezydenta Janusz Korwin-Mikke krytycznie ocenił wystąpienie w sejmie szefa MSZ Grzegorza Schetyny, w tym politykę wschodnią rządu, przede wszystkim podejście do Ukrainy.

- Wysłuchałem z dużą uwagą expose pana Schetyny. Jeżeli pan minister mówi, żeby nie zwracać uwagi na deklarację parlamentu ukraińskiego, która uznaje zbrodniarzy wojennych za bohaterów narodowych, to jest jak nawoływanie w 1933 r., by nie zwracać uwagi na deklaracje kanclerza Hitlera - powiedział Korwin-Mikke dziennikarzom w sejmie.

Skrytykował też zapowiedzi Schetyny dot. pomocy Ukrainie. Minister mówił w sejmie, że nie można wykluczyć, "że w przypadku eskalacji działań zbrojnych na Ukrainie będziemy zmuszeni, wraz z innymi państwami, podjąć decyzję o mocniejszym wsparciu państwa ukraińskiego, w tym jego obronności".

- Jeśli ja słyszę, że będziemy dostarczali Ukrainie pomocy, również broni zaczepnej, no to ja mogę powiedzieć tak: jeśli w USA wygrają wybory w 2016 r. neokonserwatyści, a w Polsce wygra wybory pan Duda albo pan Komorowski, to mamy trzecią wojnę światową z głowy - będziemy ją mieli - dodał Korwin-Mikke.

Mularczyk: brak polityki suwerennej oraz płynięcia w głównym nurcie

Klub Zjednoczonej Prawicy będzie wnioskował o odrzucenie informacji szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku - zapowiedział Arkadiusz Mularczyk. Jego zdaniem Polska nie rozwija współpracy z krajami regionu, a wspiera dominującą pozycję Niemiec.

- Główny zarzut, panie ministrze, (...) dotyczy braku polityki suwerennej oraz płynięcia w głównym nurcie w sprawach europejskich, szczególnie widać to na przykładzie polityki europejskiej pana poprzednika, ale także pana - powiedział Mularczyk w swym wystąpieniu sejmowym.

Jego zdaniem, "dotychczas MSZ jednoznacznie wspierał dominującą pozycję Niemiec w kształtowaniu i przyszłości polityki integracyjnej, a Polska dała carte blanche niemalże w każdej sprawie kanclerz Angeli Merkel".

Tymczasem - jak podkreślał - z krajami zachodniej Europy mamy wiele sprzecznych interesów; rozbieżności dotyczą - według niego - m.in. pakietu klimatycznego, dostaw surowców energetycznych czy oceny współpracy z Rosją.

Polska nadal nie wykorzystuje też swego najważniejszego atutu, jakim jest rozwój polityki regionalnej - mówił Mularczyk. Wskazywał, że rozwijanie współpracy m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz poszukiwanie wspólnych projektów z krajami w naszej części Europy dałoby Polsce możliwość budowy pozycji lidera w regionie.

Przekonywał, że łączy nas z tymi krajami nie tylko wspólna historia, ale też podobna sytuacja gospodarcza i społeczna. Mamy też wspólne cele z Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią - wskazywał. Tymczasem - jak ocenił - "zrezygnowaliśmy z podmiotowości na rzecz wzmocnienia mocarstw Francji i Niemiec".

Wiceszef klubu Zjednoczonej Prawicy mówił też, że w wielu instytucjach międzynarodowych - UE, ONZ, Radzie Europy - Polacy "nie są godnie reprezentowani". Jego zdaniem rodacy nie pełnią funkcji i stanowisk, jakie powinny im przysługiwać z racji pozycji naszego kraju.

- Panie ministrze, należałoby zawołać: obudź się polska polityko zagraniczna, zrób coś, (...) wstań z kolan - stwierdził Mularczyk.

d3wxlgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wxlgm
Więcej tematów