Trwa ładowanie...

Platforma Obywatelska ma pięciu kandydatów na prezydenta

PO rozważa, kto ma największe szanse wygrać z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich, które odbędą się w kwietniu lub maju przyszłego roku. Media spekulują, że najpoważniej brane są pod uwagę cztery nazwiska w Platformie Obywatelskiej. I oczywiście Donald Tusk.
Share
Jedną z kandydatek PO na prezydenta jest Małgorzata Kidawa-Błońska
Jedną z kandydatek PO na prezydenta jest Małgorzata Kidawa-BłońskaŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2ekg17

Wybory prezydenckie miały być jednym z najważniejszych tematów w trakcie rozmowy Donalda Tuska z Grzegorzem Schetyną w Brukseli. Do spotkania polityków doszło w czwartek.

Jak wynika z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", jeśli chodzi o kandydatów na prezydenta, Platforma najpoważniej bierze pod uwagę cztery nazwiska: Małgorzata Kidawa-Błońska, Radosław Sikorski, Hanna Zdanowska i Rafał Trzaskowski. Piątym ma być Donald Tusk.

Donald Tusk we wtorek stwierdził, że dla niego najważniejszą sprawą jest to, by wybrać kandydata, który będzie mógł wygrać. -Takiego, który będzie umiał przekonać tych, którzy dzisiaj głosują na naszych oponentów, który będzie umiał przekonać Polaków, którzy z jakichś powodów głosują na PiS albo wahają się pomiędzy jedną a drugą opcją - powiedział.

d2ekg17

Donald Tusk dodał, że "jest co najmniej kilka osób, które mogą przekonać niezdecydowanych wyborów" - Nie będę miał żadnego problemu z uznaniem werdyktu, że są lepsi kandydaci ode mnie - zaznaczył Tusk. Media spekulują, że faworytem Tuska w walce o fotel prezydencki jest szef ludowców Władysław Kosiniak- Kamysz.

Tusk chce szefa ludowców?

Szef Rady Europejskiej nie chciał zdradzić, czy sam będzie walczył o prezydenturę w 2020 r. Kilka miesięcy temu zapowiadał, że dopiero 2 grudnia powie o swoich politycznych planach. Z kolei w piątek Grzegorz Schetyna podpisał wniosek zgłaszający Tuska na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Wybory odbędą się w drugiej połowie listopada, na kongresie EPL w Zagrzebiu.

Platforma deklaruje, że jej kandydat na prezydenta zostanie wyłoniony w tym roku.

d2ekg17

Kadencja obecnego prezydenta kończy się w sierpniu 2020 r. Dokładna data wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znana. Zgodnie z konstytucją, decyduje o niej marszałek Sejmu. Wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Oznacza to, że najbliższe wybory mogą się odbyć pod koniec kwietnia lub w maju 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ekg17

Podziel się opinią

Share
d2ekg17
d2ekg17
Więcej tematów