Trwa ładowanie...
d1q3h0q

PE: Więziony w Rosji ukraiński reżyser Oleh Sencow laureatem nagrody imienia Sacharowa

Oleh Sencow, ukraiński reżyser więziony w Rosji, laureatem nagrody imienia Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. Taką decyzję podjęli przewodniczący grup politycznych na spotkaniu w Strasburgu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kadr z filmu "Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow"
Kadr z filmu "Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow" (Materiały prasowe)
d1q3h0q

Nagrodę imienia Sacharowa przyznano reżyserowi w dużej mierze dzięki staraniom polskich eurodeputowanych.

Oleh Sencow został aresztowany po aneksji Krymu.

Sencow został skazany na 20 lat ciężkich prac w obozie karnym za kołem podbiegunowym. Do łagru Biały Niedźwiedź skierowano go za rzekome szykowanie zamachów terrorystycznych na okupowanym przez Rosję Krymie.

d1q3h0q

Ukraiński reżyser w połowie maja ogłosił strajk głodowy. Żądał uwolnienia kilkudziesięciu Ukraińców z rosyjskich więzień, które uważa za więźniów politycznych. Sentsov był na strajku głodowym przez ponad 140 dni.

Jak informuje Polskie Radio, uroczyste wręczenie tegorocznej nagrody zaplanowano na grudniowej sesji Europarlamentu w Strasburgu, a ponieważ Ołeh Sencow jest przetrzymywany w rosyjskim łagrze, to w kuluarach można usłyszeć, że podczas grudniowej uroczystości będzie puste krzesło.

Nagroda imienia Sacharowa jest przyznawana co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na świecie. Ustanowiona została w grudniu 1988 przez Parlament Europejski i nazwana na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa.

d1q3h0q

O jego uwolnienie apelują celebryci, działacze i politycy z całego świata. Władze Rosji pozostają jednak niewzruszone - również na błagania Ludmiły Sencowej, matki reżysera. Przed kilkoma tygodniami zwróciła się ona bezpośrednio do prezydenta Rosji, Władimira Putina. "Nie będę pana zapewniać, że mój syn jest niewinny, choć sama głęboko w to wierzę. Powiem tylko, że on nikogo nie zabijał i odsiedział już cztery lata. Czekają na niego dzieci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Patryk Jaki zdruzgotany. "Zrobiłem wszystko, co mogłem"

d1q3h0q

Podziel się opinią

Share

d1q3h0q

d1q3h0q
Więcej tematów