Władimir Putin
Filmografia: | Świadkowie Putina (2019) (On sam) |
Organizacje: | FSB - Federalna Służba Bezpieczeństwa (25 lipca 1998 – sierpień 1999, dyrektor FSB) |
Rosyjski polityk, były funkcjonariusz KGB i były premier Federacji Rosyjskiej, obecnie Prezydent Rosji. Władimir Putin ur. 7 października 1952 roku w Leningradzie, obecnie Petersburg
Władimir Putin – wykształcenie
Władimir Putin jest z wykształcenia prawnikiem - ukończył w roku 1975 studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie. Już w czasie nauki akademickiej przystąpił do szeregów Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Po uzyskaniu dyplomu podjął się współpracy z KGB.
Kariera polityczna Putina
W latach 1985-1990 pracował na terenie NRD, gdzie werbował tajnych współpracowników. Następnie powrócił do kraju i objął posadę doradcy rektora swojej macierzystej uczelni. Z KGB wystąpił w roku 1991. Po wyborze na mera Petersburga Anatolija Sobczaka, Putin objął urząd przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych w urzędzie mera miasta.Władimir Putin po opuszczeniu KGB został mianowany w roku 1992 zastępcą mera Petersburga.
Funkcję tę sprawował przez kolejne cztery lata. W roku 1996 powołano go do pracy w administracji prezydenta Borysa Jelcyna. Putin szybko piął się po szczeblach politycznej kariery i już w roku 1999 został zaprzysiężony nowym premierem Rosji. Po rezygnacji Jelcyna z urzędu prezydenta, przejął on tymczasowo jego obowiązki.
Władimir Putin wystartował w wyborach prezydenckich 2000, które ostatecznie wygrał. Z powodzeniem ubiegał się również o reelekcję cztery lata później. W roku 2008 urząd prezydenta objął Dimitrij Medwiediew, który mianował Putina premierem Rosji. Od maja 2012 roku ponownie sprawuje funkcję Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Politycznie związany z ugrupowaniem Jedna Rosja.
18 marca 2018 uzyskał reelekcję i 7 maja 2018 złożył po raz czwarty przysięgę na sześcioletnią kadencję.
Rosja za rządów Putina
W początkowym okresie rządów Władimira Putina sytuacja gospodarcza Rosji poprawiła się. Kraj uzyskał realne członkostwo w G8 i spłacił większość swojego zadłużenia zagranicznego, m.in. zlikwidował zadłużenie wobec Klubu Paryskiego.
Wzrost gospodarczy, odczuwalna poprawa poziomu życia obywateli, realny wzrost pensji i emerytur oraz odmienne od czasów Jelcyna terminowe ich wypłacanie, a także spadek poziomu bezrobocia i inflacji jest jedną z przyczyn wysokiej popularności prezydenta w społeczeństwie.
Wyróżnienia Putina
Władimir Putin został uhonorowany w roku 2007 przez magazyn "Time" tytułem "Człowieka Roku". To nie jest jego jedyne wyróżnienie, jakie otrzymał na arenie międzynarodowej.
W 2008 roku został wybrany "najbardziej wpływowym człowiekiem na świecie” według Vanity Fair. Takie samo wyróżnienie dostał w 2013 roku od magazynu "Forbes". W grudniu 2013 roku po raz drugi został "Człowiekiem Roku" magazynu "Time".
Konflikty zbrojne za kadencji Putina
Władimir Putin za swojej kadencji prowadził kilka konfliktów zbrojnych. W 2008 roku wybuchł konflikt w Osetii Południowej między siłami zbrojnymi Gruzji a separatystami z republik Osetii Południowej i Abchazji oraz wojskami interwencyjnymi Rosji.
Od 2014 roku trwa konflikt z Ukrainą, ale już od czasu pomarańczowej rewolucji (2004) stosunki rosyjsko-ukraińskie uległy wyraźnemu ochłodzeniu, a władze Federacji Rosyjskiej z prezydentem na czele wielokrotnie podejmowały próby nacisku na nowe kierownictwo polityczne Ukrainy.
W 2014 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i dokonała aneksji Krymu. Do tego teren Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej jest okupowany przez rosyjskich separatystów.
W lutym 2015, w wyniku mińskich rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji François Hollande’a oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, podpisano deklarację przez uczestników tzw. trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie.
W 2022 roku znów odżył konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą. 21 lutego Władimir Putin zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa.
Komentarze