Trwa ładowanie...
d4f49k7

FSB - Federalna Służba Bezpieczeństwa

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: SpetsnazAlpha

FSB to rosyjska służba bezpieczeństwa istniejąca od 1995 roku. Powstała na skutek przekształcenia Federalnej Służby Kontrwywiadowczej, której korzenie sięgają dawnego radzieckiego resortu KGB.

FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) – informacje ogólne

Federalna Służba Bezpieczeństwa, czy też Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, działa od 1995 roku jako służba bezpieczeństwa, której zadaniem jest ochrona wewnętrzna Rosji. Faktycznie jednak organizacja ta ma szersze kompetencje i prowadzi działania również w obrębie innych obszarów, takich jak dawne tereny ZSRR. Większość szefostwa i pracowników FSB ma powiązania z KGB.

Organizacje pełniące funkcje wywiadowcze w Rosji to, poza FSB, służby cywilne SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego) oraz wojskowy GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy).

Powstanie FSB

W latach 1954–1991 rosyjskim resortem bezpieczeństwa odpowiedzialnym za działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą był Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), który po likwidacji został podzielony na Federalną Agencję Bezpieczeństwa (FAB) i Służbę Wywiadu Zagranicznego – obie organizacje działały w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa.

W 1993 roku FAB przemianowano na Federalną Służbę Kontrwywiadowczą, którą w 1995 roku przekształcono w Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) o znacznie szerszych uprawnieniach.

FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) – zadania i uprawnienia

FSB odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne, jej podstawowymi zadaniami są działania kontrwywiadowcze, walka z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem, ochrona granic Federacji Rosyjskiej czy kontrola eksportu.

Szerokie uprawnienia FSB uwidaczniają się między innymi w przyzwoleniu na działanie nie tylko wewnątrz państwa, ale poza jego granicami (wywiad, ochrona rosyjskich przedsiębiorstw i obywateli). FSB może współpracować z siłami zbrojnymi kraju, tworzyć własne jednostki specjalne, informować prezydenta oraz premiera o zagrożeniach czy dokonywać aresztowań bez nakazu w przypadku posiadania wystarczających dowodów.

FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) – kontrowersje

Z działalnością FSB wiąże się wiele kontrowersji. Organizacja spotkała się między innymi z oskarżeniami o korupcję i łamanie praw człowieka. Wielu ustawodawców i dziennikarzy zostało zamordowanych podczas badania spraw związanych z powyższymi kwestiami bądź przestępczością. Należą do nich na przykład Aleksander Litwinienko (o jego śmierci można przeczytać w książce Śmierć dysydenta. Dlaczego zginął Aleksander Litwinienko?) i Paul Klebnikov – temat tych oraz innych przypadków morderstw politycznych porusza publikacja Labirynt Putina.

Według dziennikarzy, historyków i autorów różnych publikacji takich jak Jurij Felsztinski, wspomniany wyżej Aleksander Litwinienko, a także David Satter i Michaił Triepaszkin, FSB przeprowadziło zamachy bombowe w Rosji w 1999 roku w celu sprowokowania drugiej wojny czeczeńskiej.

FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) – szefostwo

Szef FSB zyskuje status ministra oraz stopień wojskowy generała armii, ma on też ośmiu zastępców odpowiedzialnych m.in. za poszczególne departamenty. Od czasu powstania FSB jej szefami byli Nikołaj Gołuszko (1993–1994), Siergiej Stiepaszyn (1994–1995), Michaił Barsukow (1995–1996), Nikołaj Kowalow (1996–1998), Władimir Putin (1998–1999) oraz Nikołaj Patruszew (1999–2008). Od maja 2008 roku funkcję tę pełni Aleksandr Bortnikow.

d4f49k7
FSB - Federalna Służba Bezpieczeństwa
Główna siedziba

Plac Łubiański 1/3, Moskwa, Rosja

Rok założenia

1955

Typ organizacji

służby specjalne

Cele

- zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego
- działania kontrwywiadowcze
- walka z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem
- ochrona granic Federacji Rosyjskiej
- kontrola eksportu

Liczba członków

szacunkowo ok. 200–350 tys.

Ważniejsi członkowie

Władimir Putin (25 lipca 1998 – sierpień 1999, dyrektor FSB)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

Członkowie, liderzy, najnowsze informacje

d4f49k7
d4f49k7
d4f49k7
Więcej tematów
d4f49k7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj