Trwa ładowanie...

Papież Franciszek przedstawił zasady walki z pedofilią. Księża mają być ścigani

Kościół ma informować władze świeckie o księżach podejrzewanych o pedofilię. Papież Franciszek chce skutecznie walczyć z przestępstwami seksualnymi. W Watykanie trwa spotkanie biskupów, które może doprowadzić do rewolucji w tej sprawie.

Papież Franciszek przedstawił zasady walki z pedofilią. Księża mają być ściganiŹródło: PAP/EPA
d1vsny5
d1vsny5

Papież Franciszek przedstawił listę 21 punktów, nad którymi do 24 lutego w Watykanie obradować ma ok. 100 hierarchów z całego świata. Kościół katolicki ma stworzyć "praktyczną instrukcję" określającą zasady postępowania w przypadku pojawienia się podejrzeń wobec duchownych.

Pierwszego dnia spotkania, na którym Kościół polski reprezentuje abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego episkopatu, biskupi wysłuchali ofiar księży pedofilów. Ludzie skrzywdzeni przez duchownych mówili o swoich traumatycznych przeżyciach i lekceważącym, bezdusznym podejściu instytucji kościelnych do ich cierpień.

- Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie – oświadczył rzecznik episkopatu ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Stwierdził także, że "każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu", a Watykan "ma możliwość ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw".

d1vsny5

Księża mają odpowiadać, jak każdy inny

Procedurę, o której mówi rzecznik episkopatu trudno uznać za realistyczny sposób radzenia sobie z nadużyciami w Kościele, który ma ok. 1,2 mld wiernych. Organizując spotkanie papież podkreślał, że jego zamiarem jest stworzenie konkretnego planu radzenia sobie z problemem.

Dlatego w Kościele pojawić się mają przeszkoleni eksperci, świeccy i duchowni, którzy będą potrafili już we wstępnej fazie rozpoznać nadużycia. Powstaną procedury i jasne kryteria zaangażowania biskupów. Określone zostaną także wyraźne zasady postępowania w stosunku do purpuratów podejrzewanych o nadużycia. Punkt 5 zapowiada rewolucyjne zmiany w stosunku do współpracy z organami ścigania. Księża oskarżani o pedofilię mają być tak samo

Biuro prasowe Watykanu / Katolicka Agencja Informacyjna
Źródło: Biuro prasowe Watykanu / Katolicka Agencja Informacyjna
5. Poinformować władze świeckie i wyższe władze kościelne zgodnie z normami świeckimi i kanonicznymi. papież Franciszek, Punkty do rozważań podczas spotkania biskupów

Dokument nie jest gotowym planem, tylko listą postulatów do przemyślenia podczas spotkania poświęconego "ochronie małoletnich w Kościele". Rozpoczynając czterodniowe spotkanie Franciszek zaznaczył, że jest to zaledwie "punkt wyjścia" wypracowany przez niego w oparciu o kryteria proponowane przez poszczególne episkopaty.

Pomoc dla ociar i ochrona przed pomówieniami

"Mapa drogowa", jak propozycję papieża określił abp Malty Charles Scicluna, ma nie tylko pomóc ofiarom i je chronić. Każdy przypadek zostanie szczegółowo zbadany, aby uniknąć nieusprawiedliwionych oskarżeń. Stąd, w jednym z punktów, Watykan zapowiada lepszą współpracę z mediami w celu odróżnienia rzeczywistych nadużyć od oszczerstw i pomówień.

d1vsny5

Nowe zasady zakładają rozpoczęcie edukacji przyszłych księży już w seminariach. Wprowadzone mają zostać także reguły określające warunki przenoszenia księży pomiędzy parafiami i diecezjami, aby zapobiec tuszowaniu przestępstw. Krytycy papieskiej propozycji uważają, że jest zbyt mało konkretna i podkreślają, że Franciszek również nie jest wolny od podejrzeń o "zamiatanie problemu pod dywan". Latem 2018 r. Carlo Vigano, były wysoki urzędnik watykański, oskarżył Franciszka i Benedykta XVI o ukrywanie oskarżeń wobec amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarrick'a, który dopiero 16 lutego 2019 r. został wydalony ze stanu duchownego.

Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Zobacz to na mapie

Jeden z punktów do dyskusji proponowany przez papieża zakłada zmianę prawa kanonicznego i podniesienie minimalnego wieku udzielania sakramentu małżeństwa z 14 do 16 lat. O ile w krajach europejskich jest to kwestia marginalna, to większość wiernych Kościoła Katolickiego żyje w Ameryce Południowej i Afryce, gdzie małżeństwa dzieci są zjawiskiem powszechnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vsny5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vsny5
Więcej tematów