Qaqwqwrqw

Papież Franciszek przedstawił zasady walki z pedofilią. Księża mają być ścigani

Kościół ma informować władze świeckie o księżach podejrzewanych o pedofilię. Papież Franciszek chce skutecznie walczyć z przestępstwami seksualnymi. W Watykanie trwa spotkanie biskupów, które może doprowadzić do rewolucji w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek przed rozpoczęciem drugiego dnia spotkania poświęconego walce z pedofilią w Kościele
Papież Franciszek przed rozpoczęciem drugiego dnia spotkania poświęconego walce z pedofilią w Kościele (PAP/EPA)
Qaqwqwrqw

Papież Franciszek przedstawił listę 21 punktów, nad którymi do 24 lutego w Watykanie obradować ma ok. 100 hierarchów z całego świata. Kościół katolicki ma stworzyć "praktyczną instrukcję" określającą zasady postępowania w przypadku pojawienia się podejrzeń wobec duchownych.

Pierwszego dnia spotkania, na którym Kościół polski reprezentuje abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego episkopatu, biskupi wysłuchali ofiar księży pedofilów. Ludzie skrzywdzeni przez duchownych mówili o swoich traumatycznych przeżyciach i lekceważącym, bezdusznym podejściu instytucji kościelnych do ich cierpień.

Qaqwqwrqw

- Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie – oświadczył rzecznik episkopatu ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Stwierdził także, że "każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu", a Watykan "ma możliwość ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw".

Księża mają odpowiadać, jak każdy inny

Procedurę, o której mówi rzecznik episkopatu trudno uznać za realistyczny sposób radzenia sobie z nadużyciami w Kościele, który ma ok. 1,2 mld wiernych. Organizując spotkanie papież podkreślał, że jego zamiarem jest stworzenie konkretnego planu radzenia sobie z problemem.

Dlatego w Kościele pojawić się mają przeszkoleni eksperci, świeccy i duchowni, którzy będą potrafili już we wstępnej fazie rozpoznać nadużycia. Powstaną procedury i jasne kryteria zaangażowania biskupów. Określone zostaną także wyraźne zasady postępowania w stosunku do purpuratów podejrzewanych o nadużycia. Punkt 5 zapowiada rewolucyjne zmiany w stosunku do współpracy z organami ścigania. Księża oskarżani o pedofilię mają być tak samo

Qaqwqwrqw
Biuro prasowe Watykanu / Katolicka Agencja Informacyjna
Podziel się
Layer 1

5. Poinformować władze świeckie i wyższe władze kościelne zgodnie z normami świeckimi i kanonicznymi.

papież Franciszek, Punkty do rozważań podczas spotkania biskupów

Dokument nie jest gotowym planem, tylko listą postulatów do przemyślenia podczas spotkania poświęconego "ochronie małoletnich w Kościele". Rozpoczynając czterodniowe spotkanie Franciszek zaznaczył, że jest to zaledwie "punkt wyjścia" wypracowany przez niego w oparciu o kryteria proponowane przez poszczególne episkopaty.

Qaqwqwrqw

Pomoc dla ociar i ochrona przed pomówieniami

"Mapa drogowa", jak propozycję papieża określił abp Malty Charles Scicluna, ma nie tylko pomóc ofiarom i je chronić. Każdy przypadek zostanie szczegółowo zbadany, aby uniknąć nieusprawiedliwionych oskarżeń. Stąd, w jednym z punktów, Watykan zapowiada lepszą współpracę z mediami w celu odróżnienia rzeczywistych nadużyć od oszczerstw i pomówień.

Nowe zasady zakładają rozpoczęcie edukacji przyszłych księży już w seminariach. Wprowadzone mają zostać także reguły określające warunki przenoszenia księży pomiędzy parafiami i diecezjami, aby zapobiec tuszowaniu przestępstw. Krytycy papieskiej propozycji uważają, że jest zbyt mało konkretna i podkreślają, że Franciszek również nie jest wolny od podejrzeń o "zamiatanie problemu pod dywan". Latem 2018 r. Carlo Vigano, były wysoki urzędnik watykański, oskarżył Franciszka i Benedykta XVI o ukrywanie oskarżeń wobec amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarrick'a, który dopiero 16 lutego 2019 r. został wydalony ze stanu duchownego.

Coraz więcej ofiar księży pedofilów zabiera głos. Zobacz to na mapie

Qaqwqwrqw

Jeden z punktów do dyskusji proponowany przez papieża zakłada zmianę prawa kanonicznego i podniesienie minimalnego wieku udzielania sakramentu małżeństwa z 14 do 16 lat. O ile w krajach europejskich jest to kwestia marginalna, to większość wiernych Kościoła Katolickiego żyje w Ameryce Południowej i Afryce, gdzie małżeństwa dzieci są zjawiskiem powszechnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw