Trwa ładowanie...

Kardynał wydalony ze stanu duchownego. Macierewicz i Janniger spotykali się z McCarrickiem

Były kardynał Waszyngtonu, Theodore McCarrick, nie jest już księdzem. Decyzję o wydaleniu go ze stanu kapłańskiego ogłosił w sobotę Watykan. Duchowny spotkał się w ubiegłym roku z Antonim Macierewiczem, a rok wcześniej z Edmundem Jannigerem.

Share
Kardynał wydalony ze stanu duchownego. Macierewicz i Janniger spotykali się z McCarrickiem
Źródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d27lszw

Stolica Apostolska ukarała duchownego za nadużycia seksualne. Kościelne śledztwo wykazało, że był on winny "grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z nieletnimi i dorosłymi, z obciążającym czynnikiem nadużywania władzy". Kardynał wykorzystywał uczniów seminarium i młodych kapłanów. Nakłaniał ich do seksu podczas spowiedzi.

Decyzja Watykanu jest ostateczna i hierarcha nie ma możliwości odwołania się od niej - informuje NBC.

d27lszw

Theodore McCarrick już wcześniej zrezygnował z godności kardynalskiej. Papież Franciszek przyjął dymisję w lipcu 2018 roku i nakazał duchownemu przebywanie w odosobnieniu. McCarrick zamieszkał w klasztorze w Kansas.

Wcześniej zdjęcia z kapłanem pokazywali w sieci były szef MON Antoni Macierewicz i jego były współpracownik Edmund Janniger. Antoni Macierewicz spotkał się z kardynałem 4 czerwca przy okazji sympozjum "Obecne i przyszłe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Finanse, energia, polityka". Wypomnieli mu to internauci, na co zareagował w mediach społecznościowych pisząc: "w czasie wizyty ks. kard. dr Theodora McCarricka, arcybiskupa seniora Waszyngtonu i radcy waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, nie istniały jakiekolwiek poszlaki na temat reputacji duchownego".

Dodał, że dopiero 20 czerwca zostały upublicznione oskarżenia wobec McCarricka, a sympozjum odbyło się kilkanaście dni wcześniej.

d27lszw

W maju 2017 roku zdjęciem z kardynałem pochwalił się na Twitterze Edmund Janniger, były współpracownik Antoniego Macierewicza. Na zdjęciu widoczny jest też kard. Stanisław Dziwisz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27lszw

Podziel się opinią

Share
d27lszw
d27lszw
Więcej tematów