WP

Kardynał wydalony ze stanu duchownego. Macierewicz i Janniger spotykali się z McCarrickiem

Były kardynał Waszyngtonu, Theodore McCarrick, nie jest już księdzem. Decyzję o wydaleniu go ze stanu kapłańskiego ogłosił w sobotę Watykan. Duchowny spotkał się w ubiegłym roku z Antonim Macierewiczem, a rok wcześniej z Edmundem Jannigerem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antoni Macierewicz i Theodore McCarrick na sympozjum: Obecne i przyszłe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa
Antoni Macierewicz i Theodore McCarrick na sympozjum: Obecne i przyszłe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
WP

Stolica Apostolska ukarała duchownego za nadużycia seksualne. Kościelne śledztwo wykazało, że był on winny "grzechów przeciwko szóstemu przykazaniu z nieletnimi i dorosłymi, z obciążającym czynnikiem nadużywania władzy". Kardynał wykorzystywał uczniów seminarium i młodych kapłanów. Nakłaniał ich do seksu podczas spowiedzi.

Decyzja Watykanu jest ostateczna i hierarcha nie ma możliwości odwołania się od niej - informuje NBC.

Theodore McCarrick już wcześniej zrezygnował z godności kardynalskiej. Papież Franciszek przyjął dymisję w lipcu 2018 roku i nakazał duchownemu przebywanie w odosobnieniu. McCarrick zamieszkał w klasztorze w Kansas.

WP

Zobacz też: Kardynał McCarrick wydalony ze stanu kapłańskiego

Wcześniej zdjęcia z kapłanem pokazywali w sieci były szef MON Antoni Macierewicz i jego były współpracownik Edmund Janniger. Antoni Macierewicz spotkał się z kardynałem 4 czerwca przy okazji sympozjum "Obecne i przyszłe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Finanse, energia, polityka". Wypomnieli mu to internauci, na co zareagował w mediach społecznościowych pisząc: "w czasie wizyty ks. kard. dr Theodora McCarricka, arcybiskupa seniora Waszyngtonu i radcy waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, nie istniały jakiekolwiek poszlaki na temat reputacji duchownego".

Dodał, że dopiero 20 czerwca zostały upublicznione oskarżenia wobec McCarricka, a sympozjum odbyło się kilkanaście dni wcześniej.

W maju 2017 roku zdjęciem z kardynałem pochwalił się na Twitterze Edmund Janniger, były współpracownik Antoniego Macierewicza. Na zdjęciu widoczny jest też kard. Stanisław Dziwisz.

WP

Zobacz też: Zrzucają sutannę, zdejmują habit. Ale ciszej nad tą trumną

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP