Trwa ładowanie...
d3wedau
d3wedau

Nowy metropolita krakowski już 8 grudnia

• W czwartek poznamy nazwisko następcy kard. Dziwisza
• Kard. Dziwisz w maju 2014 r. oddał się do dyspozycji papieża Franciszka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3wedau

W czwartek o 12.00 zostanie podane nazwisko nowego arcybiskupa krakowskiego - informuje TVP Info.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w maju 2014 r., z racji ukończenia 75 lat, złożył rezygnację z pełnionego urzędu i oddał się do dyspozycji papieża Franciszka. Nieoficjalnie mówiło się wówczas, że kard. Dziwisz zostanie metropolitą krakowskim jeszcze przez dwa lata - ze względu na Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w lipcu 2016 r.

d3wedau

Zgodnie z prawem kanonicznym biskup diecezjalny po ukończeniu 75. roku życia składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu, a papież po rozważeniu wszystkich okoliczności podejmie decyzję.

Kard. Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej na Podhalu. W 1963 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Wojtyły, po czym podjął pracę duszpasterską jako wikariusz parafii w Makowie Podhalańskim. Od 1966 r. był kapelanem Karola Wojtyły. W 1978 r. obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie.

Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II powołał go na swego osobistego sekretarza i na tym stanowisku Stanisław Dziwisz pozostał przez ponad 26 lat pontyfikatu, aż do śmierci papieża.

W 1998 r. został biskupem tytularnym San Leone we włoskiej Kalabrii (bez przydziału konkretnej diecezji). Jan Paweł II powierzył mu również obowiązki drugiego prefekta Domu Papieskiego, odpowiedzialnego za przygotowywanie spotkań i audiencji papieża. Przyjął dewizę biskupią "Sursum Corda" ("W górę serca"). W 2003 roku papież mianował go arcybiskupem.

d3wedau

Po śmierci Jana Pawła II powrócił do kraju. W czerwcu 2005 roku został mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim. Ingres do Katedry Na Wawelu odbył się w sierpniu. Za program swojej posługi duszpasterskiej przyjął słowa Jana Pawła II: "Człowiek jest drogą Kościoła". W lutym 2006 r. został kardynałem.

Oprac. Iga Burniewicz

d3wedau

Podziel się opinią

Share

d3wedau

d3wedau
Więcej tematów