Trwa ładowanie...
d48uodq

Benedykt XVI

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Marktl

d48uodq
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Manhhai

Benedykt XVI – Joseph Ratzinger, niemiecki duchowny rzymskokatolicki, był 265. papieżem Kościoła łacińskiego między kwietniem 2005 roku a lutym 2013 roku, kiedy odszedł na emeryturę.

Benedykt XVI – informacje ogólne

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w niemieckim Marktl, działał jako kardynał (1977–2005), a później papież Kościoła rzymskokatolickiego pod imieniem Benedykt XVI. Jego poprzednikiem był papież Jan Paweł II, a następcą został Franciszek. Benedykt XVI to pierwszy od XIII wieku papież, który dobrowolnie zrezygnował z tego urzędu.

Benedykt XVI – młodość i wykształcenie

Joseph Ratzinger urodził się w rodzinie należącej do niższej klasy średniej; ma dwoje rodzeństwa. Już jako nastolatek mówił, że chce zostać biskupem, w 1939 roku wstąpił do seminarium. W 1941 roku musiał wstąpić do Hitlerjugend, a w latach 1943–1945 odbywał obowiązkową służbę wojskową.

Po wojnie przyszły papież Benedykt XVI wstąpił do seminarium duchownego wraz ze swoim bratem, a także rozpoczął studia na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. 29 czerwca 1951 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a dwa lata później uzyskał stopień doktora. Joseph Ratzinger habilitował się w 1957 roku, a rok później został profesorem.

Benedykt XVI – kariera naukowa i działalność w Kościele

Joseph Ratzinger był profesorem Uniwersytetu w Bonn, wykładał też w Münsterze. W marcu 1977 roku został arcybiskupem, a w czerwcu kardynałem; mianował go papież Paweł VI. Ratzinger został prefektem Kongregacji Nauki Wiary w 1981 roku, od tego czasu pracował też dla Jana Pawła II jako ghostwriter. Pełnił wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, m.in. przewodniczył Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Papieskiej Komisji Biblijnej, był też dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku; przyjął imię Benedykt XVI. Stanowisko sprawował do lutego 2013 roku, kiedy to abdykował i stał się emerytowanym papieżem. Zastąpił go Jorge Mario Bergoglio, którego rozpoczął pełnienie funkcji Suwerena Państwa Watykańskiego pod imieniem Franciszek.

Benedykt XVI – poglądy

W swoich rozważaniach teologicznych Benedykt XVI opierał się w dużej mierze na teologii dogmatycznej i fundamentalnej, a także na chrystologii sensu.

Benedykt XVI zwracał uwagę na zagrożenie ze strony sekt, ruchu New Age, teologii wyzwolenia, radykalnego feminizmu i teologii wyzwolenia. Uznał kwestionowanie moralności chrześcijańskiej i prawa naturalnego za negatywne zjawisko. Sceptyczne poglądy na temat teorii ewolucji Benedykt XVI wyraził w książce „Kreacja i Ewolucja” (2007). Sprzeciwiał się aborcji, a jeszcze zanim objął funkcję papieża, Benedykt XVI stawał po stronie tradycyjnej doktryny Kościoła w kwestiach antykoncepcji, homoseksualizmu, związków partnerskich i ekumenizmu.

Benedykt XVI – nagrody

Benedykt XVI otrzymał siedem doktoratów honorowych m.in. Katolickiego Uniwersytetu w Eichstätt (1985), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1988), Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (2015), a także odznaczenie Missio Reconciliationis („Misja Pojednania”) w 1993 roku. W Kołobrzegu znajduje się rzeźba Benedykta XVI, dodana do pomnika Tysiąclecia w 2008 roku. Statua z podobizną Benedykta XVI powstała też w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48uodq
d48uodq
d48uodq
Więcej tematów
d48uodq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj