ŚwiatBenedykt XVI: Kościół nigdy nie zgodzi się na legalizację aborcji

Benedykt XVI: Kościół nigdy nie zgodzi się na legalizację aborcji

Benedykt XVI w swej najnowszej książce,
pierwszej wydanej po jego wyborze na papieża, zaprezentowanej w Rzymie, napisał, że Kościół nigdy nie zgodzi się na
legalizację aborcji.

21.06.2005 | aktual.: 21.06.2005 21:33

W Rzymie odbyła się po południu uroczysta prezentacja tomu, zatytułowanego "Europa Benedykta w dobie kryzysu kultur". Uczestniczył w niej m.in. przewodniczący Episkopatu Włoch kardynał Camillo Ruini i były chadecki premier Giulio Andreotti.

W książce, której redakcję kard.Joseph Ratzinger zakończył 1 kwietnia, w przeddzień śmierci Jana Pawła II, znajdują się jego refleksje na temat bioetyki, chrześcijańskich korzeni Europy, terroryzmu, pacyfizmu i roli nauki we współczesnym świecie. Jest tam także apel do niewierzących, by żyli tak, jakby Bóg istniał.

Według Josepha Ratzingera, który całą część książki poświęca "prawu do życia w Europie", problem poszanowania życia poczętego jest kwestia decydującą. "Nie należy godzić się" na legalizację przerywania ciąży - podkreśla obecny papież.

"Kiedy człowiek traci w sumieniu poszanowanie dla życia jako rzeczy świętej, w sposób nieuniknienony kończy na utracie własnej tożsamości" - uważa Benedykt XVI.

Kwestia prawa do życia jest "punktem fundamentalnym" dla Europy, "problemem przede wszystkim moralnym, dopiero później prawnym" - skomentował kard. Ruini poglądy papieża.

W skład tomu wchodzą trzy wykłady niemieckiego kardynała. Pierwszy - o racjach wierzących kardynał Ratzinger wygłosił w 1992 roku, drugi - poświęcony obronie życia - w 1997 roku, a ostatni, od którego pochodzi tytuł całości - 1 kwietnia 2005 roku.

"Europa rozwinęła kulturę, która w nieznany dotychczas ludzkości sposób wyklucza Boga z publicznej świadomości" - napisał kardynał Ratzinger w trzecim, ostatnim rozdziale. Podkreśla się, że z tej ostatniej części jasno wynika, dlaczego po wyborze na papieża niemiecki purpurat przyjął imię świętego z Nursji.

Książka, wydana przez Libreria Editrice Vaticana, ukazuje się najpierw w języku włoskim, ale już wkrótce - jak zapowiedziano - także w innych językach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)