Niemcy. Niektóre regiony wstrzymują szczepienia AstraZeneką osób poniżej 60 l.
W niektórych regionach Niemiec wstrzymano szczepienia AstraZeneką osób poniżej 60. roku życia. Stała Komisja Szczepień w Niemczech wydała już zalecenia w tej sprawie - preparat ma być podawany tylko osobom w wieku powyżej 60 lat.
Władze Berlina, Monachium, Nadrenii Północnej-Westfalii, a także landu Brandenburgia zdecydowały we wtorek (30.03.21), że osoby poniżej 60 roku życia nie będą na razie szczepione preparatem firmy AstraZeneca.
Przypomnijmy, że ws. szczepień AstraZeneką w naszym kraju wypowiadał się już sam minister zdrowia, Adam Niedzielski. - W Polsce nie ma żadnych przesłanek do wstrzymania szczepień – oznajmił na antenie Radia ZET.
Europejska Agencja ds. Leków z kolei 18 marca 2021 ogłosiła swoje oficjalne stanowisko na temat preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Naukowcy EMA nie znaleźli żadnych dowodów na związek między podaniem szczepionki AstraZeneca a pojawieniem się u pacjentów zakrzepów krwi.
- Ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w walce z koronawirusem. Korzyści z podania tego preparatu są nieporównywalnie większe od ewentualnych negatywnych skutków szczepienia – mówiła na konferencji EMA dr Sabine Strauss.
Niemcy. Szczepienia AstraZeneką wstrzymane w niektórych regionach
Decyzja ta podjęta została przez Berlin z ostrożności, podała stołeczna senator ds. zdrowia Dilek Kalayci (SPD) i wskazała na nowe dane dotyczące działań niepożądanych szczepionki. Decyzję o wstrzymaniu szczepienia preparatem nazwała "środkiem zapobiegawczym". Umówione wizyty na szczepienia w centrach szczepień zostaną, zgodnie z decyzją, na razie odwołane. Kraj związkowy Berlin chce konsultacji na poziomie federalnym oraz opinii ekspertów, takich jak z Instytutu Paula Ehrlicha.
Już wcześniej kliniki Charité i Vivantes w stolicy Niemiec zawiesiły szczepienia preparatem firmy AstraZeneca aż do odwołania. Decyzja ta jest spowodowana przypadkami zakrzepicy żył mózgowych w Niemczech.
W Nadrenii Północnej-Westfalii kierownicy pięciu z sześciu uniwersyteckich klinik również opowiedzieli się za czasowym wstrzymaniem szczepień preparatem AstraZeneki u młodszych kobiet. Ryzyko kolejnych zgonów jest zbyt wysokie, ocenili we wspólnym liście skierowanym do ministra zdrowia Niemiec i jego odpowiednika na poziomie landu. Agencja DPA jest w posiadaniu wspomnianego pisma.
Rzeczniczka berlińskiej Charité podkreśliła, że w Charité po szczepieniu szczepionką firmy AstraZeneca nie wystąpiły żadne powikłania. Charité chce jednak działać zapobiegawczo i poczekać na ostateczną opinie. Podczas pandemii klinika zaszczepiła do tej pory ok. 16 tysięcy pracowników pierwszą i drugą dawką szczepionki. Jak dodała Zingl, większość z podanych szczepień to preparat firmy AstraZeneca.
AstraZeneca w Niemczech. Szczepionka była już wstrzymana
Niemcy, podobnie jak wiele innych krajów, wstrzymały w marcu tymczasowo szczepienia preparatem firmy AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepicy w żyłach mózgowych, które zostały zgłoszone w zbliżonym do szczepienia czasie. Od tego momentu szczepionka jest ponownie podawana.
Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła wówczas, że szczepionka jest bezpieczna, podobnie jak STIKO, która opowiedziała się kilkanaście dni temu za dalszym stosowaniem szczepionki.
Stała Komisja Szczepień w Niemczech wydała zalecenia
Niemiecka Stała kKmisja ds. Szczepień (STIKO) zaleciła we wtorek, by szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca podawać wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia. Przyczyną decyzji są dane dotyczące rzadkich przypadków zakrzepicy żył.
Jak wyjaśnia STIKO rekomendacja została zmieniona "na podstawie dostępnych obecnie danych dotyczących występowania rzadkich, ale bardzo ciężkich skutków ubocznych o charakterze zakrzepowo-zatorowym" u młodszych osób zaszczepionych tym preparatem.
Do końca kwietnia STIKO planuje wydać zalecenia dotyczące podawania drugiej dawki szczepionki firmy AstraZeneca osobom poniżej 60. roku życia, które otrzymały już pierwszy zastrzyk. Do tego czasu eksperci zbadają, czy możliwe jest podanie drugiej dawki szczepionką typu mRNA, np. Pfizer/BioNTech.
Przeczytaj także:
Źródło: Deustche Welle, PAP