Trwa ładowanie...
d31576o

Mateusz Morawiecki na Śląsku. "'Solidarność' to drugie imię Polski"

Premier Mateusz Morawiecki odbył kolejną w ostatnich dniach wizytę na Śląsk. Tym razem powodem były obchody 40-lecia założenia "Solidarności". - "Solidarność" to przeżycie najważniejsze w moim życiu - mówił.
Share
Premier Mateusz Morawiecki przemawiał na obchodach 40. rocznicy założenia "Solidarności"
Premier Mateusz Morawiecki przemawiał na obchodach 40. rocznicy założenia "Solidarności"Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d31576o

To kolejna wizyta Mateusza Morawieckiego na Górnym Śląsku w krótkim czasie. Choć premier pochodzi z Wrocławia, to Katowice uczynił swoim okręgiem wyborczym. Tam też zorganizowano paradę z okazji Święta Wojska Polskiego w 2019 roku. Oficjalnie miejsce wybrano ze względu na uczczenie setnej rocznicy Powstań Śląskich.

W minionym tygodniu premier dziękował w Katowicach żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił, że to dzięki nim udało się zatrzymać epidemię koronawirusa w regionie i wrócić "na ścieżkę wypłaszczania". Odwiedził też Tarnowskie Góry.

Premier Morawiecki na obchodach 40. rocznicy założenia Solidarności

Z kolei czwartkowa wizyta jest związana z 40. rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 40-leciem NSZZ Solidarność. Premier wziął m.in. udział w mszy św. w katowickiej katedrze oraz w rocznicowym zjeździe delegatów śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

d31576o

– Dla mnie "Solidarność" to drugie imię Polski, to fenomen, który przekracza granice Polski; to nie tylko ruch społeczny. W dziejach naszego państwa od wtedy i na zawsze już opisywany będzie ten fenomen jako wielki narodowo-społeczny ruch niepodległościowy, ale jednocześnie ruch, który miał na celu walkę o godne życie każdego człowieka w Polsce i nie tylko – mówił premier podczas spotkania w Zabrzu.

- "Solidarność" to przeżycie najważniejsze w moim życiu, ale jednocześnie kierunek strategii działania państwa i także lekcja. Nie tylko z historii, ale i lekcja na przyszłość - po to, żeby nasz kraj żył w możliwie najlepiej zbudowanym spokoju. Ostatnich pię lat naszych rządów pokazało, że solidarność mamy nie tylko w sercu ale i w naszych działaniach - dodawał.

Nie zabrakło też kilku gorzkich słów pod adresem III RP. Premier wyraził żal spowodowany tym, że nie udało się osądzić peerlowskiego aparatu władzy, a w szczególności tych polityków, którzy odpowiadali za przelanie robotniczej krwi.

- Oprawcy odpowiedzialni za krwawy rok 70. w spokoju odchodzili z tego świata, bez należytej zapłaty w postaci sprawiedliwej oceny historii, oceny społecznej i bez odpowiedzialności za zbrodnie - podkreślał premier.

d31576o

Mateusz Morawiecki z niezaplanowaną wizytą

Przy okazji wizyty na Śląsku premier odwiedził Europejski Kongres Gospodarczy, który w środę rozpoczął się w Katowicach. Tam spotkał się z przedsiębiorcami. Spotkanie odbyło się spontanicznie i nie było zaplanowane w grafiku wyjazdu szefa rady ministrów na Górny Śląsk. Premierowi towarzyszyła m.in minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Najważniejszym tematem tegorocznego Kongresu będzie europejska polityka Nowego Zielonego Ładu.

Mateusz Morawiecki bez maseczki w kinie. Komentarz wiceministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31576o

Podziel się opinią

Share
d31576o
d31576o
Więcej tematów