Bitwa Warszawska 1920. 100‑lecie Bitwy Warszawskiej. Plan obchodów w kraju
15 sierpnia obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zdecydowała o zwycięstwie Polaków nad Bolszewikami. Uroczystości obchodów w Polsce
Bitwa Warszawska 1920 r. stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej i była kluczowa dla losów odradzającej się po rozbiorach Polski. Do dziś uważana jest przez historyków za jedną z najważniejszych w dziejach świata.
Przez cały weekend nie zabraknie okazji do spotkań z historią i uczczenia bohaterów Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W całym kraju planowane są uroczystości, wystawy, spacery historyczne oraz koncerty.
Bitwa Warszawska 1920. Obchody w Gdańsku
Główne obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego w Gdańsku odbyły się 14 sierpnia na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas nich Miasto Gdańsk zostało uhonorowane Medalem 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Na godzinę 18 zaplanowany został koncert z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, który odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Zespół należy do europejskiej muzycznej elity. Tworzą go 12 głosów żeńskich i 12 męskich. W trakcie trwania koncertu będzie można usłyszeć utwory przepełnione polskością oraz miłością do ojczyzny,
Bitwa Warszawska 1920. Obchody w Krakowie
Program obchodów 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Krakowie zawiera odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera, które będzie miało miejsce o godzinie 13 przed gmachem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajska 1.
Na godzinę 20 zaplanowany został koncert w stulecie Bitwy Warszawskiej na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Odbędzie się też darmowa transmisja w Internecie.
Obchody na Westerplatte. Wiceszef MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione
Bitwa Warszawska 1920. Obchody w Toruniu
"Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na Rynku Staromiejskim w Toruniu do 21 sierpnia 2020 r. Ekspozycja została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego.
Na 20 planszach prezentowane są najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczyny, przebieg i skutki. Merytoryczne teksty zostały przygotowane przez specjalistów z Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie pokazane są także zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.
Katowice. Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz II Powstania Śląskiego
Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz wybuchu II Powstania Śląskiego w Katowicach odbywają się uroczystości mające na celu upamiętnienie tych dwóch szczególnie ważnych w historii Polski i regionu śląskiego wydarzeń, a także ich bohaterów. Uroczystości zaplanowane są od 15 do 19 sierpnia.
Plan obchodów 15 sierpnia:
O godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Wcześniej rozdawane będą biało-czerwone flagi, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry PGG.
O godzinie 14.00 nastąpi złożenie meldunku przez dowódcę garnizonu i podniesienie na maszt flag państwowych.
Na godz. 14.15 zaplanowano Oficjalne otwarcie Skweru Powstańców Śląskich. Tablicę ku czci powstańców poświęci bp pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Zakończenie uroczystości przy Skwerze Powstańców Śląskich planowane jest na godz. 14.45.