ŚwiatBitwa Warszawska. Program obchodów

Bitwa Warszawska. Program obchodów

Bitwa warszawska. 15 sierpnia obchodzona będzie 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jaki jest program obchodów?

Program obchodów. Bitwa Warszawska
Program obchodów. Bitwa Warszawska
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Łukasz Witczyk

14.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:47

Bitwa Warszawska. Program obchodów

15 sierpnia odbędzie się 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. To jedna z najważniejszych bitew w historii świata, która miała znaczny wpływ na sytuację Polski. Określana jest jako "Cud nad Wisłą".

Bitwa Warszawska była decydującym starciem toczącej się w 1920 roku wojny polsko-bolszewickiej. Uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świat. Zdaniem historyków jej losy zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Setna rocznica wybuchu Bitwy Warszawskiej będzie uroczyście obchodzona zarówno przez władze państwowe, jak i samorządowe.

Program obchodów - uroczystości państwowe:

W tym roku obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej połączono ze świętem Wojska Polskiego, które przypada na 15 sierpnia. Wszystkie oficjalne wydarzenia odbędą się pod hasłem "Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy".

14 sierpnia odbędzie się apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Udział wezmą w nim władze państwowe. Początek uroczystości o godzinie 19.

15 sierpnia o godzinie 7 złożone zostaną kwiaty pod rzyżem upamiętniającym miejsce śmierci księdza Ignacego Skorupki w Ossowie. Z kolei 30 minut później odbędzie się odsłonięcie głazu upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 w miejscowości Emilianów (powiat wołomiński) i nadanie trasie S8 nazwy "Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920".

Następnie o godzinie 9:30 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. Udział w mszy weźmie prezydent Andrzej Duda, który później spotka się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo.

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart.

Bitwa Warszawska. Obchody samorządowe

Warszawa przygotowała szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wspólnie z 19 gminami działa w Samorządowym Komitecie na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Program obchodów - 15 sierpnia:

  • Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje o godzinie 11.00 „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Trasa spaceru to: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.
  • Dom Spotkań z Historią o godzinie 13.00 i 17.00 oraz 16 sierpnia o godzinie 13.00 zaprasza na spotkanie pt. „Opowieści z Kresów: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana”. To historia wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
  • Stołeczna Estrada zaprasza o godz. 16.00 na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W programie piosenki i pieśni z repertuaru min.: Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga. Koncert odbędzie się na scenie przed Hotelem Bristol i „balkonie Kiepurowskim” Hotelu Bristol.
  • Na tej samej scenie, o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert: "Miłość Ci wszystko wybaczy" czyli przedwojenne szlagiery w wykonaniu Artura Gadomskiego, Macieja Miecznikowskiego, Lali Czaplickiej, Alensandry Borkiewicz i Affabre Concinui.
  • W godz. 16.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Hotelu Bristol będą odbywały się również scenki sytuacyjne nawiązujące do lat 20-tych XX wieku realizowane przez grupę rekonstrukcyjną Warszawiaki.
  • O godzinie 20:00 w ramach działań online odbędzie się premiera koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. ,,Sentymentalny Fajf" zachęcający widzów do świętowania jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach. Organizatorem jest Stołeczna Estrada
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)