Trwa ładowanie...

Bitwa Warszawska. Program obchodów

Bitwa warszawska. 15 sierpnia obchodzona będzie 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jaki jest program obchodów?

Program obchodów. Bitwa WarszawskaProgram obchodów. Bitwa WarszawskaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2tegp1
d2tegp1

Bitwa Warszawska. Program obchodów

15 sierpnia odbędzie się 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. To jedna z najważniejszych bitew w historii świata, która miała znaczny wpływ na sytuację Polski. Określana jest jako "Cud nad Wisłą".

Bitwa Warszawska była decydującym starciem toczącej się w 1920 roku wojny polsko-bolszewickiej. Uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świat. Zdaniem historyków jej losy zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Setna rocznica wybuchu Bitwy Warszawskiej będzie uroczyście obchodzona zarówno przez władze państwowe, jak i samorządowe.

Program obchodów - uroczystości państwowe:

W tym roku obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej połączono ze świętem Wojska Polskiego, które przypada na 15 sierpnia. Wszystkie oficjalne wydarzenia odbędą się pod hasłem "Bitwa Warszawska 1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy".

d2tegp1

14 sierpnia odbędzie się apel pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Udział wezmą w nim władze państwowe. Początek uroczystości o godzinie 19.

15 sierpnia o godzinie 7 złożone zostaną kwiaty pod rzyżem upamiętniającym miejsce śmierci księdza Ignacego Skorupki w Ossowie. Z kolei 30 minut później odbędzie się odsłonięcie głazu upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 w miejscowości Emilianów (powiat wołomiński) i nadanie trasie S8 nazwy "Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920".

Następnie o godzinie 9:30 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. Udział w mszy weźmie prezydent Andrzej Duda, który później spotka się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo.

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart.

d2tegp1

Bitwa Warszawska. Obchody samorządowe

Warszawa przygotowała szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wspólnie z 19 gminami działa w Samorządowym Komitecie na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Program obchodów - 15 sierpnia:

  • Dom Spotkań z Historią wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje o godzinie 11.00 „Spacer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Trasa spaceru to: hotele Bristol i Europejski, pomnik Józefa Poniatowskiego, skwer Hoovera, pl. Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Zachęta, ul. Mazowiecka.
  • Dom Spotkań z Historią o godzinie 13.00 i 17.00 oraz 16 sierpnia o godzinie 13.00 zaprasza na spotkanie pt. „Opowieści z Kresów: Od Czarnobyla i Wołodarki do Zadwórza i Dytiana”. To historia wybranych bitew stoczonych przez wojsko polskie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
  • Stołeczna Estrada zaprasza o godz. 16.00 na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. W programie piosenki i pieśni z repertuaru min.: Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga. Koncert odbędzie się na scenie przed Hotelem Bristol i „balkonie Kiepurowskim” Hotelu Bristol.
  • Na tej samej scenie, o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert: "Miłość Ci wszystko wybaczy" czyli przedwojenne szlagiery w wykonaniu Artura Gadomskiego, Macieja Miecznikowskiego, Lali Czaplickiej, Alensandry Borkiewicz i Affabre Concinui.
  • W godz. 16.00-20.00 na Krakowskim Przedmieściu w rejonie Hotelu Bristol będą odbywały się również scenki sytuacyjne nawiązujące do lat 20-tych XX wieku realizowane przez grupę rekonstrukcyjną Warszawiaki.
  • O godzinie 20:00 w ramach działań online odbędzie się premiera koncertu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pt. ,,Sentymentalny Fajf" zachęcający widzów do świętowania jubileuszu 100-lecia Bitwy Warszawskiej we własnych domach. Organizatorem jest Stołeczna Estrada

Szymon Hołownia o współpracy z celebrytami. Mówi o "telefonach z partii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tegp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tegp1
Więcej tematów