Małopolskie: Farmaceuta wyłudził od NFZ miliony. Grozi mu dziesięć lat więzienia

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 45-letniego właściciela sieci aptek. Mężczyzna podejrzany jest o wyłudzenie z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad czterech milionów złotych z tytułu refundacji leków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Farmaceuta z Małopolski wyłudził od NFZ 4,3 mln zł. Pomagała mu w tym rodzina.
Farmaceuta z Małopolski wyłudził od NFZ 4,3 mln zł. Pomagała mu w tym rodzina. (Shutterstock.com)
WP

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali także jego 39-letnią byłą żonę oraz jego 72-letnią matkę, które z nim współpracowały. Cała trójka wyłudziła od NFZ 4,3 mln zł.

Śledztwo wykazało, że sieć aptek działała legalnie, ale od 2008 roku rodzina uzyskiwała dodatkowe pieniądze z NFZ w nielegalny sposób. - Cała trójka rozpoczęła przestępczy proceder, polegający na przerabianiu recept i uzyskiwaniu na ich podstawie nienależnych środków finansowych z NFZ z tytułu refundacji leków. Zakwestionowano ponad 55 tysięcy recept - powiedziała Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Wykorzystane recepty były in blanco lub bez daty wystawienia. Na części brakowało danych pacjentów. Na prawidłowo wypełnionych receptach dopisywali inne leki, za które otrzymywali refundacje. Na jeszcze innych zmieniano ilości środków leczniczych przepisanych przez lekarzy. Łącznie policjanci dopatrzyli się około 30 różnych metod oszustwa.

WP

Rodzina usłyszała zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz fałszowania dokumentów. Za to grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wobec całej trójki zastosowano środki zapobiegawcze - nie mogą opuszczać kraju, otrzymali zakaz wykonywania zawodu farmaceuty oraz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu aptek

Polub WP Wiadomości
WP
WP