Trwa ładowanie...
d2ksqks

Koronawirus. Polska nie jest sama z rekordem zakażeń. W Europie wracają obostrzenia

Koronawirus nie odpuszcza ani w Polsce, ani w Europie, ani na świecie. Najwyższą liczbę zakażeń odnotowano też na Ukrainie i w Rumunii. Kolejne kraje planują przywracanie obostrzeń, niektóre już to zrobiły. Bułgarzy znów zamknęli stadiony, a w belgijskiej Antwerpii wprowadzono godzinę policyjną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus na świecie. Pandemia cały czas się rozwija
Koronawirus na świecie. Pandemia cały czas się rozwija (Agencja Gazeta)
d2ksqks

Świat cały czas walczy z pandemią koronawirusa. Dobowe rekordy padły w Brazylii, Japonii i na Filipinach. Spośród europejskich krajów sytuacja źle wygląda choćby w Rumunii, gdzie przybyło 1356 zakażonych. To najwyższa liczba od początku epidemii. O 1197 liczba zakażonych zwiększyła się na Ukrainie. I to również jest rekord. Tak jak 615 nowych przypadków w Polsce.

Wyższe niż jeszcze parę tygodni temu liczby nowych przypadków odnotowywane są we Francji, Holandii i Belgii. Sytuacja pogorszyła się również w Hiszpanii, gdzie na początku lipca nie potwierdzano więcej niż 500 przypadków dziennie, a teraz liczba ta wzrosła do ponad 2000. I na takim poziomie utrzymuje się od tygodnia.

Rzecznik rządu Piotr Muller potwierdził, że polski rząd rozważa ponowne wprowadzenie kwarantanny dla osób wracających z zagranicy. Decyzja w tej kwestii ma zapaść w przeciągu dwóch tygodni. Jednak niektóre europejskie kraje już teraz podejmują działania i przywracają obostrzenia.

d2ksqks

Koronawirus w Europie. Obostrzenia wracają w kolejnych krajach

Rumunia zmaga się ze wzrostem zakażeń, jakiego nie było od początku epidemii. Mija już tydzień, odkąd liczba dziennych zakażeń przekracza tysiąc. - Sytuacja jest ekstremalnie poważna. Rumunia musi utrzymać epidemię pod kontrolą - ogłosił prezydent Klaus Iohannis. Jak donoszą media, wkrótce wrócą restrykcje. Bary i restauracje otwarte będą krócej, a maseczki trzeba będzie nosić wszędzie.

Działania podejmuje również Belgia. Tak dużego wzrostu liczby zakażonych, jak w czwartek, nie było w kraju od końca kwietnia. Władze Antwerpii wprowadziły godzinę policyjną, która obowiązuje od 23:30 do 6 rano. Wychodzenie z domów, poza uzasadnionymi przypadkami, jest wtedy zabronione. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary, z aresztem włącznie. Z kolei władze Charleroi wprowadziły obowiązek noszenia maseczek na terenie całego miasta.

Koronawirus a wakacje. Co z wczasami za granicą? Janusz Cieszyński komentuje

Mniej drastycznie liczba nowych przypadków rośnie w Niemczech, jednak szef tamtejszego resortu zdrowia i tak oświadczył, że jest "bardzo zaniepokojony". Niemcy wprowadzili obowiązkowe testy dla osób, które przyjeżdżają z krajów wysokiego ryzyka. Za takie uznano dotychczas 130 krajów, w tym Brazylię, Turcję i Stany Zjednoczone. Jednak niemieckie władze zapowiadają, że lista może się wkrótce wydłużyć.

d2ksqks

Hiszpański rząd przywrócił obowiązek noszenia maseczek w Madrycie i wszystkich innych regionach kraju, poza Wyspami Kanaryjskimi. Wróciły też restrykcje dotyczące dystansu społecznego i liczby osób w restauracjach. Bułgarzy ponownie zamknęli stadiony i nocne kluby, Francuzi zamykają plaże w Bretanii, a Włosi chcą na lotniskach wprowadzić szybkie testy na koronawirusa.

MSZ ostrzega przed wyjazdami. Obostrzenia mogą wrócić również w Polsce

Ostatnio lista krajów, do których MSZ odradza podróży, poszerzyła się o Czarnogórę. Powód? Lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19. Najwyższy w regionie. Z tego powodu LOT musiał odwołać rejsy do Podgoricy. Podobnie MSZ odradza wyjazdy do Katalonii, szczególnie do Barcelony i Léridy.

Rząd nie wyklucza przywrócenia niektórych obostrzeń, w tym kwarantanny dla osób wracających z zagranicy. Wszystko po to, aby powstrzymać rosnącą coraz bardziej liczbę zakażeń. - Ludzie muszą się opamiętać - mówił w rozmowie z WP profesor Włodzimierz Gut. - Musimy wrócić do pewnych wypracowanych już działań, typu dystans, higiena, a gdzie się nie da zachować dystansu, stosować fizyczną osłonę. I to naprawdę wystarczy, tylko wszyscy muszą tego przestrzegać. A jakoś teraz tego nie widać - dodał.

d2ksqks

Jednak zdaniem eksperta ponowny lockdown jeszcze nie jest potrzebny. - Należy zmobilizować wszystkich, którzy odpowiadają za egzekwowanie wypracowanych już działań, o których wspomniałem. Dopiero jeśli to nie zda egzaminu, warto wprowadzić ostrzejsze działania - podsumował profesor.

Łącznie na świecie zdiagnozowano ponad 17 milionów przypadków koronawirusa. Tylko w środę wykryto ich ponad 290 tysięcy. To najwyższa liczba od początku pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ksqks

Podziel się opinią

Share

d2ksqks

d2ksqks
Więcej tematów