Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Mamy rekord. "Ludzie muszą się opamiętać"

Padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartek mamy 615 nowych przypadków zachorowań. - Na razie będzie tylko gorzej - przewiduje w rozmowie z WP prof. Włodzimierz Gut wirusolog z Państwowego Zakładu Higieny. I mówi, jak możemy temu zapobiec.

Share
Koronawirus w Polsce. Mamy rekord. "Ludzie muszą się opamiętać"
Źródło: Agencja Gazeta
dvi1yx7

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek nowe dane na temat pandemii. To 615 nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i dziewięć ofiar śmiertelnych.

- Ludzie muszą się opamiętać - mówi WP prof. Włodzimirz Gut. - Musimy wrócić do pewnych wypracowanych już działań, typu dystans, higiena, a gdzie się nie da zachować dystansu - fizyczna osłona. I to naprawdę wystarczy tylko jest warunek - wszyscy muszą tego przestrzegać. A jakoś teraz tego nie widać - dodaje.

dvi1yx7

W związku z tym pytany, czy to już czas na ponowny lockdown, odpowiada: - Na ten moment należy zmobilizować wszystkich, którzy odpowiadają za egzekwowanie wypracowanych już działań, o których wspomniałem. Dopiero jeśli to nie zda egzaminu, warto wprowadzić ostrzejsze działania.

Koronawirus w Polsce. Wirusolog ostrzega. "Będzie tylko gorzej"

Nasz rozmówca przewiduje, że trend wzrostowy utrzyma się w najbliższym czasie. - Jeszcze do niedawna mieliśmy bardzo korzystny układ, bo malała nam z liczba aktywnych przypadków zachorowań. Stąd wzięły się te wszystkie ogłoszenia o sukcesach w walce z koronawirusem. Tylko zapomniano, że takie ogłoszenia rozluźniają społeczeństwo. W związku z powyższym odwróciła się tendencja. Teraz ta liczba zakażeń będzie rosła dalej - stwierdza prof. Gut.

- Na razie będzie tylko gorzej. To wszystko przestało być zależne od wymyślania reguł, a stało się zależne od ich przestrzegania - podsumowuje.

Koronawirus w Polsce. Które województwa?

"Mamy 615 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10)" - podało Ministerstwo Zdrowia.

Dodało także informację o śmierci 15 osób: "80-K, 91-M, 68-M, 88-M, 62-M, 87-M Kraków, 59-K Nowy Sącz, 82-K Kędzierzyn Koźle, 83-M Tychy, 90-K Racibórz, 64-M Gliwice, 81-K Radom, 79-M Grajewo, 81-K Zielona Góra, 72-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące."

dvi1yx7

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to obecnie 45 031/1 709 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Zobacz też: Leszek Balcerowicz nie zostawił suchej nitki na rządzie PiS. Dostało się też TVP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvi1yx7

Podziel się opinią

Share
dvi1yx7
dvi1yx7
Więcej tematów