Trwa ładowanie...

Kolejny krok KE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy niezgodne z unijnym prawem

Komisja Europejska podjęła kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. Odpowiedź władz Polski nie usatysfakcjonowała KE, która uważa, że nasz kraj narusza unijne przepisy. Rząd ma miesiąc na dostosowanie się do zaleceń.

Kolejny krok KE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy niezgodne z unijnym prawemŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1mtjhw

Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską nie rozwiązała wątpliwości, które dotyczą ustawy o SN. Komisja twierdzi, że przepisy są niezgodne z prawem UE, ponieważ naruszają zasadę niezależności sądownictwa i nieusuwalności sędziów. Tym samym KE przystąpiła do kolejnego etapu w sprawie uchybień. Rząd ma miesiąc na zastosowanie się do opinii i dostosowanie do zaleceń. W przeciwnym wypadku sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wszczęcie postępowania w sprawie usunięcia przez Polskę uchybień, dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym, zostało rozpoczęte przez Komisję Europejską 2 lipca. Nowelizacja przepisów o SN przewiduje m.in. obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat. Dotyczy to również I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Kadencja może zostać przedłużona, w przypadku złożenia wniosku o przedłużenie mandatu do prezydenta. Nie ma jednak kryteriów, na podstawie których głowa państwa podejmuje taką decyzję, ani kontroli w przypadku decyzji odmownej. Takiego zabezpieczenia zdaniem KE nie stanowi Krajowa Rada Sądownictwa.

Rozmowa na temat praworządności w Polsce prowadzona jest z Komisją Europejską od stycznia 2016 r. Pod koniec lipca ub. r. wobec naszego kraju wszczęto postępowanie w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych. W grudniu 2017 r. Komisja skierowała tę sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. W związku z brakiem postępów w pracach na rzecz praworządności uruchomiono potem procedurę art. 7. traktatu o Unii Europejskiej.

Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mtjhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mtjhw
Więcej tematów