Kolejny krok KE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Przepisy niezgodne z unijnym prawem
Komisja Europejska podjęła kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. Odpowiedź władz Polski nie usatysfakcjonowała KE, która uważa, że nasz kraj narusza unijne przepisy. Rząd ma miesiąc na dostosowanie się do zaleceń.
Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską nie rozwiązała wątpliwości, które dotyczą ustawy o SN. Komisja twierdzi, że przepisy są niezgodne z prawem UE, ponieważ naruszają zasadę niezależności sądownictwa i nieusuwalności sędziów. Tym samym KE przystąpiła do kolejnego etapu w sprawie uchybień. Rząd ma miesiąc na zastosowanie się do opinii i dostosowanie do zaleceń. W przeciwnym wypadku sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Wszczęcie postępowania w sprawie usunięcia przez Polskę uchybień, dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym, zostało rozpoczęte przez Komisję Europejską 2 lipca. Nowelizacja przepisów o SN przewiduje m.in. obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat. Dotyczy to również I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.
Kadencja może zostać przedłużona, w przypadku złożenia wniosku o przedłużenie mandatu do prezydenta. Nie ma jednak kryteriów, na podstawie których głowa państwa podejmuje taką decyzję, ani kontroli w przypadku decyzji odmownej. Takiego zabezpieczenia zdaniem KE nie stanowi Krajowa Rada Sądownictwa.
Rozmowa na temat praworządności w Polsce prowadzona jest z Komisją Europejską od stycznia 2016 r. Pod koniec lipca ub. r. wobec naszego kraju wszczęto postępowanie w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych. W grudniu 2017 r. Komisja skierowała tę sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. W związku z brakiem postępów w pracach na rzecz praworządności uruchomiono potem procedurę art. 7. traktatu o Unii Europejskiej.
Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl