PolitykaKolejne zgłoszenia komitetów kandydatów na prezydenta

Kolejne zgłoszenia komitetów kandydatów na prezydenta

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie 18 komitetów kandydatów na prezydenta. W piątek do PKW wpłynęły dwa kolejne zgłoszenia komitetów: byłego opozycjonisty antykomunistycznego Kornela Morawieckiego i "kandydata ponadpartyjnego" Józefa Jędrzejewskiego.

Kolejne zgłoszenia komitetów kandydatów na prezydenta
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

06.03.2015 | aktual.: 06.03.2015 17:36

PKW zarejestrowała dotychczas komitety: ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PSL), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Palikota (Twój Ruch), Wandy Nowickiej, Janusza Korwin-Mikkego (ugrupowanie KORWiN), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy)
, Anny Grodzkiej (Zieloni), b. działacza opozycyjnego w PRL i b. posła Adama Słomki, reżysera i publicysty Grzegorza Brauna, przewodniczącej Partii Kobiet Iwony Piątek, Dariusza Łaski (Wspólnota Patriotyczna Solidarnej Deliberacji), Zenona Nowaka (lidera partii Dzielny Tata), b. wiceprezydenta Gdańska Włodzimierza Korab-Karpowicza oraz Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia).

W piątek wpłynęły dwa zgłoszenia: Morawieckiego, który w wyborach prezydenckich startował w 2010 r. oraz Jędrzejewskiego, który w materiałach zamieszczonych w internecie określony jest jako "kandydat ponadpartyjny".

Do PKW wpłynęło także zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego Włodzimierza Zydorczaka, przedsiębiorcy z Kościana (woj. wielkopolskie). Komisja dopatrzyła się w zawiadomieniu wady i wezwała do jej usunięcia.

PKW podejmuje uchwałę o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w ciągu trzech dni od wpłynięcia zawiadomienia. Od momentu zarejestrowania komitet wyborczy kandydata na prezydenta może pozyskiwać i wydatkować fundusze na kampanię wyborczą. O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów, koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)