Trwa ładowanie...
d36mede

Wanda Nowicka

Najnowsze informacje
2.1
(7 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Lublin

d36mede
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wanda Nowicka jest politykiem lewicy oraz działaczką społeczną na rzecz praw i zdrowia rozrodczego kobiet. Była inicjatorką sprowadzenia na polskie wybrzeże statku z gabinetem aborcyjnym.

Wanda Nowicka – informacje ogólne

Wanda Nowicka urodziła się 21 listopada 1956 roku w Lublinie. W wieku 5 lat przeprowadziła się wraz z rodzicami do Warszawy, gdzie ukończyła XVII Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Frycza Modrzejewskiego. Następnie studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł magistra uzyskała w 1979 roku. Wanda Nowicka odbyła także studnia podyplomowe z bioetyki i socjologii na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Między 1985 a 1993 rokiem uczyła łaciny i angielskiego w szkołach średnich. Dwukrotnie także przebywała w Stanach Zjednoczonych.

Wanda Nowicka – działalność społeczna

W 1990 roku Wanda Nowicka była jednym z założycieli Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum. Dwa lata później zaangażowała się w utworzenie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, której później przewodniczyła. Jest działaczką Kongresu Kobiet.

Aktywność społeczna Wandy Nowickiej nie zamyka się jednak tylko w granicach Polski. Współpracowała bowiem z Fundacją Kobiety na Falach z Holandii, z którą zorganizowała wpłynięcie statku „Langenort” z gabinetem aborcyjnym do portu we Władysławowie. Poza tym Wanda Nowicka związana jest ze Społecznym Komitetem Organizacji Pozarządowych Pekin 1995 oraz organizacją ASTRA, walczącą o prawa kobiet z zakresu zdrowia układ rozrodczego. Nad tym samym tematem pracowała jako ekspert przy Światowej Organizacji Zdrowia.

Za swoją działalność społeczną Wanda Nowicka otrzymała grecki Order Honoru w klasie Wielkiego Komandora oraz Nagrodę Uniwersytetu na Wygnaniu od New School for Social Research. Została także laureatką konkursu Kobieta Europy, a także Tęczowego Lauru.

Wanda Nowicka – kariera polityczna

Działalność polityczna Wandy Nowickiej miała swój początek w latach 1980-1981, gdy była członkiem NSZZ „Solidarność”. Po zmianach ustrojowych rozpoczęła współpracę z partiami lewicowymi, jednak zawsze pozostawała bezpartyjna. Wanda Nowicka niejednokrotnie kandydowała w wyborach samorządowych i parlamentarnych, jednak najczęściej bez pozytywnego skutku. Znalazła się na listach ugrupowań, takich jak Solidarność Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy czy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Sukcesem Nowickiej w wyborach było uzyskanie mandatu radnej sejmiku województwa mazowieckiego w 1998 roku, a następnie mandatu poselskiego w wyborach parlamentarnych w 2001 roku. Wanda Nowicka starowała z list Ruchu Palikota w okręgu warszawskim. Podczas swojej kadencji piastowała urząd wicemarszałka Sejmu. Działała w sejmowej Parlamentarnej Grupie Kobiet.

Po wykluczeniu z klubu poselskiego Ruchu Palikota w 2013 roku Wanda Nowicka zainicjowała powstanie stowarzyszenia Równość i Nowoczesność, które znalazło się w koalicji ugrupowań lewicowych Europa Plus. W wyborach do Parlamentu Europejskiego Nowicka nie uzyskała jednak wymaganej liczby głosów.

Wanda Nowicka wyraziła chęć kandydowania w wyborach na prezydenta w 2015 roku, jednak nie zdobyła odpowiedniej ilości podpisów potrzebnych do rejestracji. Także w kolejnych wyborach parlamentarnych nie uzyskała mandatu posła.

Wanda Nowicka – rodzina

Rodzina Wandy Nowickiej związana jest ze środowiskiem lewicowym. Jej dwaj synowie udzielają się w polityce: Michał jest aktywistą Lewicy Bez Cenzury, a Florian jest członkiem Polskiej Partii Pracy. Trzeci syn, Tymoteusz, dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w dziedzinie kick-boxingu.

Były mąż Wandy Nowickiej, Światosław Florian Nowicki jest filozofem, tłumaczem i komentatorem dzieł filozoficznych, astrologiem, a także współautorem kontrowersyjnej książki "Tarot Apokalipsy".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36mede
d36mede
d36mede
Więcej tematów
d36mede