Trwa ładowanie...
d47cq9r

Koalicja Europejska staje się faktem. Liderzy złożyli podpisy

Szefowie PO, PSL, SLD i Zielonych podpisali deklarację przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przedstawiciele tych partii wystartują w maju ze wspólnej listy. Jako pierwszy podpis na dokumencie złożył Grzegorz Schetyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koalicja Europejska staje się faktem. Liderzy pięciu partii złożyli podpisy pod dekaracją
Koalicja Europejska staje się faktem. Liderzy pięciu partii złożyli podpisy pod dekaracją (PAP, Fot: Rafał Guz)
d47cq9r

- Tylko dobry duch będzie mógł otwierać drzwi kolejnym partiom i organizacjom ponadpartyjnym - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej. Schetyna wyjaśnił, dlaczego wśród sygnatariuszy porozumienia nie ma Barbary Nowackiej.

- Jej organizacja rejestruje się obecnie jako partia. Mam nadzieję, że po dopełnieniu formalności dołączą do nas - powiedział o Inicjatywie Polskiej. Szef PO porównał nadchodzące wybory europarlamentarne do tych z 4 czerwca 1989 roku, kiedy koalicja różnych formacji politycznych "zmieniła Polskę". Schetyna odniósł się też do sobotniej konwencji PiS.

- Widzieliśmy tam agresję, strach i panikę. Widzimy, jak boją się porażki. Nie usłyszeliśmy nic o UE. Tylko zestaw obietnic i czysta korupcja polityczna - ocenił.

d47cq9r

Kosiniak-Kamysz: nikt nikogo nie zjadł

- Nie robimy tego przeciwko komuś. Robimy to dla Polski i Polaków. Dla większych dotacji, większego budżetu - tłumaczył motywy decyzji o dołączeniu do Koalicji Europejskiej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ludowcy zdecydowali się na ten krok w sobotę. Wbrew licznym głosom mówiącym o tym, że stracą swoją tożsamość wśród bardziej liberalnych ugrupowań. - W czasie tej kampanii żaden proces trawienny się nie rozpocznie. A jedyny apetyt, jaki mamy, to apetyt na zwycięstwo - powiedział.

Czarzasty: krok trudny, ale konieczny

d47cq9r

- Międolenie się skończyło. A szkoda, bo było miło - zażartował Włodzimierz Czarzasty, czyniąc aluzję do trudnych negocjacji z koalicjantami. Lider SLD przyznał, że marzy o Europie pracowniczej i socjalnej: o wprowadzeniu w Polsce euro, (ale tylko pod warunkiem wzrostu płac), o unii bankowa, armii europejskiej. - Ale żeby te marzenia były spełnione, potrzeba dwóch rzeczy. Żeby ta Unia była i żeby Polska w tej Unii była - stwierdził.

- Nie chcemy, żeby Polska traciła pieniądze z unijnego budżetu przez łamanie praworządności - zaznaczył. Czarzasty przyznał, że koalicja to krok trudny, ale dobry i w obecnych okolicznościach konieczny.

Lubnauer: jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie

- Jesteśmy tu razem, wbrew powiedzeniu, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie - powiedziała Katarzyna Lubnauer. Liderka Nowoczesnej przekonywała, że Koalicja Europejska to jedyna szansa na zakończenie "szaleńczych rządów PiS-u". - Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie - zapewniała.

d47cq9r

Zobacz także: Neumann o propozycjach Kaczyńskiego: tani populizm i totalna korupcja polityczna

Liderka Zielonych stwierdziła, że Polska przez 3,5 roku straciła rolę jednej z liderek Europy. - Teraz dołączamy do najbardziej proeuropejskich partii w Polsce, by przywrócić jej ten status w Unii - mówiła Małgorzata Tracz. Poza nią podpis na deklaracji o utworzeniu koalicji złożył współprzewodniczący partii Marek Kossakowski.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47cq9r

Podziel się opinią

Share
d47cq9r
d47cq9r
Więcej tematów