Trwa ładowanie...

Jeszcze mniej mandatów dla PiS. Kaczyńskiego musi to zaniepokoić

Mimo że PiS wygrałoby najbliższe wybory do Sejmu, to liczba uzyskanych mandatów nie pozwoli im na samodzielne rządzenie - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Cieszyć mogą się za to Konfederacja i PSL. Notowania tych partii poszły znacząco w górę.

Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław KaczyńskiŹródło: Getty Images, fot: Artur Widak
d11utes
d11utes

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS/Zjednoczona Prawica. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 33,6 proc. badanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. To mniej niż w sondażu sprzed dwóch tygodni. Wtedy partia mogła cieszyć się poparciem na poziomie 34,6 proc.

Na drugim miejscu, z poparciem 27,2 proc. ankietowanych, znalazła się Koalicja Obywatelska. Tu także widać spadek w porównaniu z poprzednim badaniem, w którym formacja Donalda Tuska mogła liczyć na 28 proc. głosów.

Podium zamyka Lewica, na którą zagłosowały 8,7 proc. Polaków. To mniej o 0,4 punktu proc. w stosunku do poprzedniego sondażu.

Zobacz też: To potężne wyróżnienie Polski. "Wybór nie jest przypadkowy"

Te partie znalazłyby się w Sejmie. Nowy sondaż WP

Z sondażu WP wynika, że 7,5 proc. respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni (spadek o 0,6 pkt proc.). Natomiast 7 proc. ankietowanych chce oddać swój głos na PSL-Koalicję Polską (wzrost o 1,9 pkt proc.).

d11utes

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Konfederacji. Mogą oni liczyć na 6,9 proc. poparcia (wzrost o 1,7 pkt proc.).

Najmniej głosów w najbliższych wyborach przypadłoby Koalicji Agrounii z Porozumieniem. Swój głos oddałoby na nią zaledwie 0,4 proc. Polaków (spadek o 1,5 pkt proc.).

8,7 proc. respondentów nie wie jeszcze, kogo poparłoby w wyborach do Sejmu.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

PiS nie może jednak otwierać szampana

Z przełożenia sondażu na mandaty poselskie wynika, że ponad 33 proc. poparcia nie wystarczyłoby formacji Jarosława Kaczyńskiego na stworzenie własnego rządu.

d11utes

Wyliczeń podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sytuacja wygląda następująco:

  • PiS - 195 mandatów (wcześniej 203)
  • KO - 154 (wcześniej 160)
  • Lewica - 35 (wcześniej 38)
  • Polska 2050 - 27 (wcześniej 32)
  • Konfederacja - 24 (wcześniej 13)
  • PSL-KP - 24 (wcześniej 13)
  • mniejszość niemiecka - 1 (wcześniej 1).
Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

d11utes

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11utes
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11utes
Więcej tematów