II tura wyborów. Kto może głosować? Czy można dopisać się do listy wyborców?

W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. W ich trakcie wyborcy w 748 miastach oraz gminach dokonają wyboru pomiędzy dwójką kandydatów, walczących o urząd wójta, burmistrza lub prezydenta danej miejscowości. Czy osoby, które nie wzięły udziału w pierwszej turze, mają prawo dopisać się do spisu wyborców? Kto może oddać głos w danej gminie?

Wybory samorządowe 2024. II tura. Czy można zmienić miejsce głosowania?
Wybory samorządowe 2024. II tura. Czy można zmienić miejsce głosowania?
Źródło zdjęć: © PAP, gov

12.04.2024 09:23

Wybory samorządowe są wyborami na szczeblu lokalnym. Z tego względu udział w głosowaniu mogą wziąć udział wyłącznie wyborcy zameldowani lub stale zamieszkujący na terenie danej gminy i znajdujący się w Centralnym Rejestrze Wyborców danego obwodu głosowania. Czy możliwe jest dopisanie się do niego przed II turą wyborów samorządowych?

Głosowanie w II turze wyborów. Czy można dopisać się do spisu?

Osoby, które na stałe zamieszkują poza miejscem zameldowania, mogą złożyć wniosek o ujęciu ich w stałym obwodzie głosowania danej gminy. Możliwość taka nie jest ograniczona czasowo - można tego dokonać przez cały rok, również przed drugą turą wyborów samorządowych 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, cytowana przez Serwis Samorządowy PAP, "jesteśmy ujęci w stałym obwodzie do głosowania, zgodnym z miejscem zameldowania, jeżeli miejsce stałego zamieszkania jest inne niż zameldowania, znajdziemy się w obwodzie wybranym, tylko wówczas, jeśli złożyliśmy wniosek do gminy, aby nas ująć w rejestrze wyborców". Jak dodała szefowa KBW, "nie ma do tego terminu, to jest czynność, którą zawsze możemy wykonać".

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje

Warto mieć jednak na uwadze, że urząd gminy ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku o zmianę stałego obwodu głosowania. "Jeśli odwołasz się od jego decyzji i złożysz skargę, urząd będzie potrzebował więcej czasu, aby ją rozpatrzyć" - przypomina rządowy serwis gov.pl.

Zmiana stałego obwodu głosowania. Jak?

Wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania można złożyć przez internet - online w urzędzie gminy właściwej dla stałego miejsca zamieszkania, bądź osobiście we wspomnianej instytucji. Co ważne, do wniosku niezbędne będzie dołączenie oświadczenia dotyczącego adresu stałego zamieszkania. Usługa jest bezpłatna

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)