Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna: rolą Berczyńskiego ws. Caracali powinien się zająć prokurator

- Wacław Berczyński jest jak yeti: przyznał, że wywrócił przetarg na śmigłowce, zrezygnował z funkcji, teraz nikt nie wie, gdzie on jest - mówił w sobotę Poznaniu Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem rolę Berczyńskiego przy przetargu na Caracale powinna wyjaśnić prokuratura.

Grzegorz Schetyna: rolą Berczyńskiego ws. Caracali powinien się zająć prokuratorŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d4bkf1u

Dr Wacław Berczyński, który w czwartek przestał być szefem podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, nie jest także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, rezygnację złożył w czwartek - poinformowało w sobotę MON.

- Ktoś, kto wiele lat pracuje w koncernie amerykańskim, w Boeingu, przyjeżdża tutaj, nie wiadomo skąd pochodzi, nie wiadomo, jakie ma predyspozycje do tego, by mieć dotarcie do tajnych dokumentacji dotyczących przygotowań do (...) przetargu na śmigłowce. Sam przyznaje się do tego, że skutecznie wpłynął na wywrócenie, unieważnienie przetargu. Po kilku dniach rezygnuje i znajduje się w USA; nie ma z nim żadnego kontaktu, nikt nie chce odpowiedzieć co się z nim dzieje i jaki był jego wpływ na tę wielką aferę - powiedział Schetyna na konferencji prasowej.

d4bkf1u

"Ja wykończyłem Caracale"

W opublikowanym 14 kwietnia wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński stwierdził: "to ja wykończyłem Caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie". MON oświadczyło, że "wypowiedź dr. Wacława Berczyńskiego nie ma żadnego związku z prowadzonymi i zakończonymi negocjacjami umowy offsetowej ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal", a "rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską", czyli Airbus Helicopters.

Wacław Berczyński w czwartek przestał być szefem podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W sobotę MON poinformowało, że nie jest także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.

"To wygląda na korupcję"

- Państwo musi się bronić przed takimi osobami, takim procederem, bo to wygląda na wielką aferę finansową, na korupcję. I to nie tylko korupcję polityczną. Ja oczekuję, że prokuratura z urzędu podejmie postępowanie, wezwie Berczyńskiego i powiadomi opinię publiczną jaki jest kontekst tej sprawy - powiedział w Poznaniu szef PO.

Zdaniem Grzegorza Schetyny w wyjaśnieniu sprawy Berczyńskiego i jego roli w przetargu na śmigłowce "potrzebna jest interwencja państwa". Wacław Berczyński "jest ostatnio jak yeti; wszyscy wiedzą, że jest, tylko nikt go nie widział, szczególnie w tych ostatnich dniach - mówił lider PO.

d4bkf1u

Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza

Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Schetyna podkreślił w sobotę, że PO jeszcze w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi pokazywała "zagrożenie, jakim jest oddanie MON Macierewiczowi". Zdaniem lidera PO relacje między szefem MON a premierem i prezydentem są "niesłychane" i PO będzie dążyła do pozbawienia Antoniego Macierewicza funkcji ministerialnej.

- Jeżeli nie jest w stanie przypilnować tego ani premier Szydło, ani prezydent Duda, ani nawet prezes Kaczyński, który też jest bezradny, to my będziemy tego pilnować, nie zostawimy tego - zapewnił.

Lider PO był pytany przez dziennikarzy o sondaż Instytutu Badań Pollster dla Se.pl i Nowej TV, z którego wynika, że gdyby Andrzej Duda spotkał się w drugiej turze wyborów prezydenckich z Donaldem Tuskiem, większe szanse na zwycięstwo miałby Tusk. Schetyna podkreślił, że gdyby tylko obecny przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się na start w wyborach, byłby najlepszym kandydatem obecnej opozycji w wyborach w 2020 roku.

- Do prezydentury Andrzeja Dudy mamy tyle zastrzeżeń, że warto, żeby Polacy znowu uwierzyli, że Polska zasługuje na dobrego, szanowanego i skutecznego prezydenta. Jestem też przekonany, że na początku 2020 roku Donald Tusk nie będzie kandydatem opozycji, tylko koalicji rządzącej - dodał.

Grzegorz Schetyna przyjechał do Poznania na spotkanie z wielkopolskimi samorządowcami.

d4bkf1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bkf1u
Więcej tematów