Trwa ładowanie...
11-07-2015 11:40

Ewa Kopacz apeluje o wrażliwość wobec uchodźców z Syrii

Premier Ewa Kopacz zaapelowała do opozycji, by wykazała się wrażliwością w sprawie uchodźców z Syrii. - Bądźcie wrażliwi na to, co się dzieje, nam też kiedyś pomagano - podkreśliła szefowa rządu.

Ewa Kopacz apeluje o wrażliwość wobec uchodźców z SyriiŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dalwvw6

Podczas briefingu w Giżycku premier pytana była przez dziennikarzy o zarzuty opozycji, że nie powinniśmy przyjmować Syryjczyków, bo są "obcy kulturowo".

- Ci, którzy tak mocno głoszą hasła solidarności, wrażliwości, dziś mówią: nie pomagajmy innym, zamknijmy oczy na to, że Morze Śródziemne dziś jest największym cmentarzyskiem - podkreśliła.

dalwvw6

Premier zauważyła, że w grupie uchodźców z Syrii, która w piątek trafiła do Polski, były i kobiety, i małe dzieci. - Więc ja dziś apeluję do opozycji i mówię: bądźcie wrażliwi na to, co się dzieje, nam też kiedyś pomagano. To jest właśnie pełne znaczenie słowa "solidarność" - powiedziała Kopacz.

- Nam też kiedyś pomagano. Pomagano nam z Zachodu wtedy, gdy potrzebowaliśmy pomocy. Dziś, kiedy inni potrzebują pomocy, powinniśmy to zrobić jak najprędzej, ale mało tego, profesjonalnie i odpowiedzialnie - zaznaczyła szefowa rządu.

Przypomniała o ewakuowanych do Polski z objętego działaniami wojennymi Donbasu na Ukrainie. - Oni dziś mają już swoje mieszkania, mają pracę i zamierzają zostać w Polsce. Mówią: bardzo, bardzo dziękujemy Polakom za to serce, które nam okazali, nie wiadomo, czy jeszcze byśmy żyli. Ja ich odwiedzałam w Rybakach. Oni są bardzo wdzięczni Polakom za gościnność, za przychylność, którą im okazano - dodała premier.

Mówiąc o sytuacji Syryjczyków, Kopacz powiedziała: - Dziś apeluję do tych wszystkich, którzy wrażliwości mają za mało: tam chodzi o istnienia ludzkie, wykażcie więcej wrażliwości, mniej polityki w tym obszarze. Wtedy będzie mniej dyskusji.

dalwvw6

Wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk poinformował w czwartek w Luksemburgu, że Polska będzie gotowa przyjąć 2 tysiące osób w ramach unijnych planów przesiedlania i relokacji uchodźców. Liczba uchodźców, jaką gotowa jest przyjąć Polska, jest mniejsza, niż zaproponowała w maju Komisja Europejska. Według pierwotnej propozycji Brukseli do Polski miałoby trafić 2659 imigrantów, przejętych od Włoch i Grecji oraz 962 uchodźców z obozów spoza UE.

158 Syryjczyków już w Polsce

W nocy z piątku na sobotę przyleciał do Warszawy samolot ze 158 Syryjczykami. Pochodzą oni głównie z Damaszku, a także innych syryjskich miast. Wśród nich jest 12 dzieci. Po załatwieniu niezbędnych formalności Syryjczycy mają trafić do zorganizowanych lub wynajętych przez Fundację Estera mieszkań w kilku miejscowościach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku.

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny Miriam Shaded, prowadząca Fundację Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Shaded pod koniec 2014 r. duchowni Kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce 1500 osobom.

220 tys. ofiar wojny

Toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi.

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

dalwvw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dalwvw6
Więcej tematów