Będzie kolejne wysłuchanie Polski w Unii Europejskiej
Przesłuchanie w ramach prowadzonej wobec Polski procedury art. 7 traktatu unijnego ma się odbyć 11 grudnia.
Taką informację podała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródło w Brukseli. A Polskie Radio nieoficjalnie ustaliło, że taka decyzja zapadła na dzisiejszym spotkaniu unijnych ambasadorów. Wysłuchania Polski chciała Komisja Europejska i większość państw członkowskich.
Według informacji radia, do wysłuchania ma dojść na najbliższej naradzie ministerialnej, a dotyczyć będzie ono reformy sądownictwa oraz praworządności w Polsce.
Z decyzji o wysłuchaniu mają być zadowoleni polscy dyplomaci. Jeden z nich powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że Komisja Europejska formalnie odniesie się do ostatnich zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.
Przypomnijmy, że niemal dwa miesiące temu ambasadorowie nie zdecydowali się na ten krok. Wtedy uznano, że wystarczy dyskusja.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Kolejna już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została w zeszłym tygodniu przyjęta przez Sejm oraz Senat i teraz czeka na podpis prezydenta. Co ważne, realizuje ona wytyczne Trybunału Sprawiedliwości UE. Nowelizacja ustawy zakłada, że sędziowie SN i NSA nadal będą przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, ale przepisy będą dotyczyć tych sędziów, którzy objęli stanowisko po wejściu w życie ustawy. Nowelizacja daje także możliwość powrotu sędziom już odesłanym w stan spoczynku i reguluje kwestie należnych im świadczeń finansowych. Zapisy dotyczą także I prezes Sądu Najwyższego oraz prezesów izb SN.
Procedura art. 7 traktatu unijnego została uruchomiona w grudniu 2017 r. Komisja Europejska uznała, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl