Trwa ładowanie...

Będzie kolejne wysłuchanie Polski w Unii Europejskiej

Przesłuchanie w ramach prowadzonej wobec Polski procedury art. 7 traktatu unijnego ma się odbyć 11 grudnia.

Będzie kolejne wysłuchanie Polski w Unii EuropejskiejŹródło: East News
d1ff3nx
d1ff3nx

Taką informację podała Polska Agencja Prasowa powołując się na źródło w Brukseli. A Polskie Radio nieoficjalnie ustaliło, że taka decyzja zapadła na dzisiejszym spotkaniu unijnych ambasadorów. Wysłuchania Polski chciała Komisja Europejska i większość państw członkowskich.

Według informacji radia, do wysłuchania ma dojść na najbliższej naradzie ministerialnej, a dotyczyć będzie ono reformy sądownictwa oraz praworządności w Polsce.

Z decyzji o wysłuchaniu mają być zadowoleni polscy dyplomaci. Jeden z nich powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że Komisja Europejska formalnie odniesie się do ostatnich zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Przypomnijmy, że niemal dwa miesiące temu ambasadorowie nie zdecydowali się na ten krok. Wtedy uznano, że wystarczy dyskusja.

d1ff3nx

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Kolejna już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została w zeszłym tygodniu przyjęta przez Sejm oraz Senat i teraz czeka na podpis prezydenta. Co ważne, realizuje ona wytyczne Trybunału Sprawiedliwości UE. Nowelizacja ustawy zakłada, że sędziowie SN i NSA nadal będą przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat, ale przepisy będą dotyczyć tych sędziów, którzy objęli stanowisko po wejściu w życie ustawy. Nowelizacja daje także możliwość powrotu sędziom już odesłanym w stan spoczynku i reguluje kwestie należnych im świadczeń finansowych. Zapisy dotyczą także I prezes Sądu Najwyższego oraz prezesów izb SN.

Zobacz także: Dlaczego miłuje Tuska i co sądzi o aferze KNF. Cymański znów zaskoczył.

Procedura art. 7 traktatu unijnego została uruchomiona w grudniu 2017 r. Komisja Europejska uznała, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ff3nx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ff3nx
Więcej tematów