PolitykaBeata Szydło: bezpieczeństwo naszym największym priorytetem

Beata Szydło: bezpieczeństwo naszym największym priorytetem

Przed nami nowy 2017 rok i nowe wyzwania - stwierdziła premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem resortu obrony narodowej Antonim Macierewiczem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem. - Bezpieczeństwo będzie największym priorytetem - dotyczy życia codziennego polskich rodzin. Oczekuję od ministrów realnych działań, które je wzmocnią - dodała.

Premier podziękowała po raz kolejny ministrom za ich wkład w zapewnienie bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO w Warszawie.

Rozpoczynając swoje wystąpienie Antoni Macierewicz pochwalił się, że "w roku 2016 po raz pierwszy od ponad 8 lat wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację zostały wydatkowane".

- W 2017 roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową - stwierdził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wspomniał w tym kontekście m.in. o programie "Wisła". Zapowiedział także realizację programu śmigłowcowego w 2017 roku. - Oczywiście program śmigłowcowy, o którym była mowa w zeszłym roku będzie w tym roku zrealizowany. Chodzi o 16 śmigłowców, osiem przeznaczonych dla sił specjalnych i osiem przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu - powiedział w środę szef MON.

Macierewicz zapowiedział także zawarcie w tym roku kontraktu na zakup łodzi podwodnych.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Macierewicz dodał, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone polskim siłom zbrojnym na przełomie stycznia i lutego. - Jeżeli chodzi o pozostałe 14 śmigłowców, które zostaną nabyte w tym roku, to jesteśmy w trakcie wybierania oferty, jaka napływa od 3 przedsiębiorców, którzy zgłosili się do tego konkursu. Od Mielca, Świdnika i od Airbusa - stwierdził Macierewicz.

Szef MON przyznał także, że resort nie wyklucza "nabycia większej ilości F-16 w zależności od warunków, jakie ostatecznie zostaną uzgodnione ze stroną amerykańską".

Resort ma w tym roku skupić się także "na działaniach związanych z reformą systemu kierowania i dowodzenia".

Szef MON mówił także o dalszej rozbudowie Wojsk Obrony Terytorialnej i wyposażaniu ich w "najnowocześniejszy sprzęt".

Minister wskazał, że trzy pierwsze brygady WOT zostały sformowane w końcu ub.r. i trzy następne powstaną w roku 2017. - Łącznie doprowadzi to wzrostu polskiej armii co najmniej do 125 – 1300 tys. żołnierzy. Do 2019 r. chcemy, by liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy - powiedział szef MON.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział, że głównym zadaniem jego resortu będzie w tym roku wdrożenie programu modernizacji służb.

Jak przypomniał, program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

- Sukcesywnie przywracamy posterunki policji - powiedział Błaszczak. W tym roku resort planuje odtworzenie kolejnych 33 jednostek policyjnych.

- Dzielnicowi powinni być do dyspozycji mieszkańców. Ministerstwo uruchomiło specjalną aplikację "Moja Komenda", by ułatwić z nimi kontakt - stwierdził Błaszczak.

Szef MSWiA zapowiedział również na ten rok zmianę ustawy o cudzoziemcach. Podkreślił też, że Polska jest krajem bezpiecznym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)