Trwa ładowanie...
d33bxyf

Szczyt NATO

Najnowsze informacje
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: PAP

Ostatni szczyt NATO odbył się w lipcu 2016 roku w Warszawie. Łącznie było na nim 2103 osób z 65 delegacji, w tym 21 premierów i 18 prezydentów. Na szczycie NATO poruszano tematy m.in. tzw. wschodniej i południowej flanki NATO.

Na szczycie NATO w Warszawie ustalono, że w Polsce od 2017 roku stacjonują amerykańscy żołnierze. Międzynarodowe bataliony będą też obecne w krajach bałtyckich. Według ekspertów i polityków, sojusz pokazał, że może realnie obronić wszystkich swoich członków.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że w Warszawie dokonano przeglądu ustaleń z poprzedniego szczytu NATO w Newport w 2014 roku. Według niego ambitne plany zostały zrealizowane. Przyznał też, że sojusz zauważył większy stopień nieprzewidywalności i niepewności ze strony Rosji, która zwiększyła swoje zdolności militarne i użyła swoich sił zbrojnych przeciwko Ukrainie.

Po szczycie NATO ogłoszono, że Sojusz będzie udzielał większego wsparcia krajom partnerksim w walce z ekstremistami, m.in. zdecydowano o rozpoczęciu szkoleń żołnierzy w Iraku. Również zadeklarowano, że Sojusz będzie wspierał Gruzję, która robi postępy w uzyskaniu członkostwa w NATO.

Następny szczyt NATO odbędzie się w 2017 roku w nowej kwaterze głównej w Brukseli.

d33bxyf

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33bxyf
d33bxyf
d33bxyf
Więcej tematów
d33bxyf