Amazonia w ogniu. Światowi przywódcy podejmują działania. Wojciech Cejrowski: Nie chce mi się wierzyć w te pożary
Pożar w Amazonii od kilkunastu dni pochłania połacie największego lasu na świecie. Światowi przywódcy zmuszają prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro do stanowczej interwencji. Głos w sprawie pożarów w Amazonii zabrał również Wojciech Cejrowski. Podróżnik stwierdził, że "Amazonia jest niepalna".
26.08.2019 | aktual.: 26.08.2019 11:51
We wpisie na Facebooku Wojciech Cejrowski zabrał głos w sprawie pożarów w Amazonii. Podróżnik stwierdził w nim, że "Amazonia jest niepalna". – Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce – tłumaczy Wojciech Cejrowski.
We wpisie podróżnik podkreśla, że od 30 lat podróżuje po Amazonii i wie, że wypalenie pola w dżungli jest trudne. – Aby sobie wypalić małe pole trzeba się BARDZO napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami – dodaje.
Właśnie ze względu na własne doświadczenia trudno jest mu uwierzyć, że od kilkunastu dni Amazonia jest pustoszona przez ogromne pożary. – Nie dowierzam. Nie chce mi się wierzyć w te pożary. A jednocześnie głupio mi to mówić w sytuacji, gdy widzę filmy – zaznacza Cejrowski.
Amazonia tematem rozmów światowych liderów
Temat pożarów Amazonii został poruszony na szczycie G7. Europejscy przywódcy podkreślali tam, że konieczna jest interwencja, a także wsparcie Brazylii w walce z żywiołem. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy oraz inne kraje będą rozmawiały z Brazylią na temat ponownego zalesiania Amazonii po ugaszeniu pożarów.
Swój plan na ratowanie "płuc Ziemi" ma również prezydent Kolumbii Ivan Duque Martinez. Duque chce utworzenia paktu regionalnego, którego celem będzie zachowanie środowiska naturalnego Amazonii. Swoją propozycję planuje przedstawić podczas wrześniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Wobec pożarów w Amazonii obojętny nie pozostał również papież Franciszek. Podczas niedzielnej modlitwy na placu Św. Piotra wraz z wiernymi modlił się w intencji ugaszenia pożarów. – Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni rozległymi pożarami, które wybuchły w Amazonii. Módlmy się o to, aby dzięki zaangażowaniu wszystkich zostały jak najszybciej ugaszone – powiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
Pożar Amazonii gasi ok. 44 tys. brazylijskich żołnierzy. Prezydent Bolsonaro skierował do akcji również kilka samolotów cystern C-130 Hercules.
"Płuca Ziemi", jak zwykło nazywać się lasy Amazonii, odpowiadają za produkcję ok. 20 proc. tlenu dostępnego na Ziemi.Obecnie służby walczą z ok. 80 tys. pożarów. W całym 2018 roku było ich mniej niż 40 tys.
Ekolodzy uważają, że pożary w Amazonii zostały wywołane przez miejscowych farmerów, którzy wypalają połacie dżungli pod pola uprawne i hodowle zwierząt. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja susza, która panuje obecnie na terenie Brazylii.
źródło: interia.pl, wiadomosci.radiozet.pl