Trwa ładowanie...

Hulajnogi elektryczne. Prędkość, parkowanie. Przepisy 2023

Wraz z nadejściem wiosennego ocieplenia, do krajobrazu miejskiej przestrzeni powracają hulajnogi elektryczne. Ten środek transportu ma wielu zwolenników i przeciwników. Elektromobilność jest jednak z roku na rok coraz bardziej popularna. O czym należy pamiętać, wybierając hulajnogę elektryczną jako środek transportu?

Hulajnogi elektryczne. Przepisy 2023. Coraz więcej e-hulajnóg na ulicachHulajnogi elektryczne. Przepisy 2023. Coraz więcej e-hulajnóg na ulicachŹródło: Unsplash
d305wrb
d305wrb

Przepisy dotyczące zasad korzystania i poruszania się na urządzeniach transportu osobistego, hulajnogach i urządzeniach wspomagających ruch, zostały przyjęte w maju 2021 roku. Określają one, z jaką prędkością można poruszać się e-hulajnogą, co stanowi obowiązkowe wyposażenie pojazdu oraz kto i gdzie może wykorzystać ten środek transportu do przemieszczania się w przestrzeni.

Hulajnogi elektryczne. Kto może się nią poruszać?

Zgodnie z obowiązującym prawem, hulajnogą elektryczną jest nazywany pojazd "napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaki kask wybrać na hulajnogę elektryczną?

Litera prawa wskazuje, że z e-hulajnogi mogą korzystać bez uprawnień osoby pełnoletnie. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 roku życia, niezbędne jest posiadanie karty rowerowej bądź prawa jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą używać e-hulajnogi wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Polskie prawo nie nakazuje, by podczas jazdy hulajnogą mieć założony kask - dla własnego bezpieczeństwa warto jednak to rozważyć.

d305wrb

Hulajnogi elektryczne - przepisy. Jazda 50 km/h? Przepisy są jasne

O dopuszczalnej prędkości, z jaką może poruszać się kierujący hulajnogą elektryczną oraz określeniem rodzaju drogi, na której może znajdować się e-hulajnoga w trakcie ruchu, informuje m.in. artykuł 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Hulajnogą elektryczną można poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h, po "jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów".

Jazda po chodniku jest dopuszczalna wyłącznie w sytuacji, gdy przebiega on wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, w przypadku braku drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Choć przepisy prawa nie wskazują jasno na prędkość, z którą wówczas powinien poruszać się kierujący, ich wykładnia wskazuje, że e-hulajnogi powinny wówczas poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

E-hulajnogi. Gdzie można parkować?

Przepisy wskazują również miejsca, w których hulajnogę elektryczną można zostawić. Parkowanie jest dozwolone w miejscach do tego przeznaczonych, a w przypadku ich braku - jak najbliżej zewnętrznej, najbardziej oddalonej od ulicy krawędzi chodnika, w sposób równoległy i nieutrudniający ruchu pieszego, z zastrzeżeniem, że szerokość chodnika pozostawionego do ruchu pieszego nie może być mniejsza niż 1,5 m.

Podczas jazdy na hulajnodze powinna znajdować się wyłącznie jedna osoba. Zabronione jest również transportowanie za jej pomocą zwierząt lub ładunków. Przepisy wskazują, że zakazane jest kierowanie tego typu pojazdem pod wpływem alkoholu lub "środka działającego podobnie do alkoholu" a także korzystanie z telefonu w trakcie jazdy.

d305wrb

Osoby, które nie stosują się do przepisów, mogą zostać ukarane mandatem. Jego wysokość zależy od przewinienia oraz przepisu, który zostanie użyty wobec kierującego i wynosi od 50 zł (m.in. za jazdę równolegle do innego uczestnika ruchu) do nawet 2,5 tys. złotych - za jazdę pod wpływem alkoholu.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d305wrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d305wrb
Więcej tematów