RegionalneWarszawaWarszawa. Czy powstaną parkingi dla hulajnóg? W Krakowie już są

Warszawa. Czy powstaną parkingi dla hulajnóg? W Krakowie już są

Miejscy aktywiści zwracają uwagę na rozrzucone po ulicach hulajnogi elektryczne. Miasto twierdzi, że urzędnicy czekają na odpowiednie przepisy. W Krakowie natomiast parking dla hulajnóg już działa.

Warszawa. W mieście nie ma parkingu dla hulajnóg
Warszawa. W mieście nie ma parkingu dla hulajnóg
Źródło zdjęć: © money.pl | Rafał Parczewski

10.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:34

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze opublikowali na Twitterze zdjęcia hulajnóg rozrzuconych na ul. Grochowskiej. - Kto im zabroni? Bo przecież nie Warszawa, której nie spieszy się do wprowadzania jakichkolwiek regulacji, chociaż inne miasta próbują to robić – napisali w poście.

Jak podaje TVN Warszawa, o parkingi dla hulajnóg elektrycznych zapytała radna Aleksandra Śniegocka-Goździk. Zachęciła, aby ratusz porozmawiał z operatorami, a później w porozumieniu z nimi stworzył miejsca, gdzie będzie można zostawiać hulajnogi.

Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński przyznał, że problem z hulajnogami elektrycznymi jest, ale - jego zdaniem - winny jest rząd, który od ponad roku pracuje nad regulacjami dotyczącymi przepisów.

- Podstawowym źródłem opisywanych problemów jest brak regulacji prawnych na poziomie ustawowym, określających czym jest tzw. UTO, jak i gdzie należy się nim poruszać oraz jakie zasady obowiązują jego użytkowników - napisał w odpowiedzi Soszyński.

Zapewnił jednocześnie, że stołeczny ratusz o pomysłach, jak poprawić bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg, już w 2018 roku poinformował Ministerstwo Infrastruktury. Ponowne pismo zostało wystosowane w kwietniu 2019 roku. Natomiast, we wrześniu 2019 roku, w ramach konsultacji społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury, złożone zostały obszerne uwagi do projektu ustawy dotyczącej UTO.

Ratusz nie zamierza "działać na własną rękę". - Bez odpowiednich przepisów, samorządy nie dysponują praktycznie żadnymi narzędziami umożliwiającymi współpracę z operatorami hulajnóg elektrycznych. (…) - stwierdził Soszyński.

W Krakowie parking już działa

Z kolei krakowscy urzędnicy postanowili nie czekać na przepisy. Po rozmowach tamtejszego Zarządu Transportu Publicznego z operatorami postanowiono, że na terenie Starego Miasta i Kazimierza powstaną parkingi dla hulajnóg, zwane "punktami mobilności". Może skorzystać z nich każdy, niezależnie od tego, czy wypożyczył sprzęt, czy ma własny. Takie rozwiązanie stosowane jest m.in. w Tel Awiwie.

Parkingi to wymalowane farbą miejsca, gdzie można zostawić hulajnogę. Krakowscy urzędnicy najpierw ogłosili przetarg na ich utworzenie, ale ostatecznie wyznaczyli je sami. Na razie jest ich 150.

Źródło: TVN Warszawa

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)