Trwa ładowanie...

Będzie kolejne weto? Były prezes TK Andrzej Rzepliński: prezydent został wpędzony w kozi róg

- Nie ma Trybunału Konstytucyjnego, więc nie ma, gdzie jej wysłać - tak o kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN mówił były prezes TK Andrzej Rzepliński. Jego zdaniem, po tym, jak przeszła przez dwie izby parlamentu, teraz czas na weto prezydenta.

Będzie kolejne weto? Były prezes TK Andrzej Rzepliński: prezydent został wpędzony w kozi rógŹródło: PAP, fot: marcin kmieciński
d2cgltw
d2cgltw

- Ta ustawa, która została uchwalona, przeszła przez jedną i drugą izbę parlamentu, jest niekonstytucyjna - ocenił w rozmowie z RMF FM Rzepliński. Oberwało się od niego samym autorom nowelizacji ustawy. - Na pewno nie pisali tego prawnicy, którzy zasługują na to miano - podkreślił.
Skrytykował też Mateusza Morawieckiego. - Premier mojego rządu fejkował, i to strasznie antypolsko, przeciwko Sądowi Najwyższemu na forum Rady Europejskiej. Jak mogę mieć zaufanie do słów mojego premiera? - w ten sposób odniósł się do deklaracji szefa rządu, który zapewnił, że nowelizacja nie ogranicza wolności słowa.

Rzepliński przyznał, że teraz czas na ruch Andrzeja Dudy. - Prezydent został wpędzony w kozi róg. Oczywiście, że powinien to zawetować - nie ma Trybunału Konstytucyjnego, więc nie ma gdzie jej wysłać - podkreślił były prezes TK. Dodał, ze gdyby Trybunał istniał, nowela "poległa by na początku".

Zobacz też: Minister Warchoł tłumaczy niuanse ustawy o IPN

Czy prezydent może nie podpisać ustawy ze względu na sprzeciw spoza Polski? - Oczywiście. Na tym polegają relacje międzynarodowe. Państwa podpisują umowy między sobą, nie tylko handel marchewką, ale również o dobrej współpracy, o sąsiedztwie, gdzie w trakcie dyskusji wzajemnie z czegoś ustępują - zaznaczył Rzepliński.

d2cgltw

Kulisy sporu na linii Polska-Izrael

W piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem zmian było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

W środę najpierwsenackie komisje poparły nowelizację ustawy o IPN bez poprawek, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. Za zmianami głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje czy go podpisać.

Parlament Izraela - Kneset - chce odpowiedzieć Polsce własną ustawą, według której polskie prawo neguje Holokaust. Stany Zjednoczone wydały z kolei własny komunikat w sprawie nowelizacji. Wcześniej w polsko-izraelski spór włączyli się amerykańscy kongresmeni, którzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

"Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem" - to z kolei słowa z artykułu norweskiego portalu document.no. Ambasada RP w Oslo domaga się usunięcia tego fragmentu artykułu o nowej polskiej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

Źródło: RMF FM

d2cgltw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cgltw
Więcej tematów