Nowelizacja ustawy o IPN. Komisje senackie przyjęły ją bez poprawek
Komisje senackie opowiadają się za przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN bez poprawek. Stało się tak pomimo sprzeciwu strony izraelskiej. Ponadto, senatorowie zdecydowali w głosowaniu o rozszerzeniu porządku obrad.
- Skłaniam się ku temu, by nowelizacja ustawy o IPN była przyjęta podczas obecnego posiedzenia Senatu - przyznał w środę marszałek Senatu. Według Stanisława Karczewskiego nie należy już wprowadzać kolejnych zmian w przepisach. Zgodzili się z nim członkowie senackich komisji - praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu. Pozytywnie zarekomendowali nowelizację w dotychczasowym kształcie.
Teraz nowelizacją ustawy o IPN zajmie się Senat.
Wcześniej z marszałkiem Senatu spotkała się ambasador Izraela Anna Azari. - Mam nadzieję, że Polska i Izrael powrócą do normalnej, przyjacielskiej rozmowy - mówiła rano w radiowej Jedynce. O szczegółach spotkania politycy jednak nie informowali.
Treść nowelizacji
W piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.
Za przyjęciem zmian było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.
Narodowcy zapowiedzieli też wspólną manifestację przed ambasadą Izraela pod hasłem "Stop antypolonizmowi". Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zdecydował jednak o zamknięciu ulic przy placówce dyplomatycznej. Ostatecznie protest się nie odbędzie. - Podjęliśmy suwerenną decyzję o odwołaniu pikiety – poinformował poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.