Trwa ładowanie...
d1376om

Nowelizacja ustawy o IPN. Komisje senackie przyjęły ją bez poprawek

Komisje senackie opowiadają się za przyjęciem nowelizacji ustawy o IPN bez poprawek. Stało się tak pomimo sprzeciwu strony izraelskiej. Ponadto, senatorowie zdecydowali w głosowaniu o rozszerzeniu porządku obrad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisje senackie podjęły decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN
Komisje senackie podjęły decyzję ws. nowelizacji ustawy o IPN (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d1376om

- Skłaniam się ku temu, by nowelizacja ustawy o IPN była przyjęta podczas obecnego posiedzenia Senatu - przyznał w środę marszałek Senatu. Według Stanisława Karczewskiego nie należy już wprowadzać kolejnych zmian w przepisach. Zgodzili się z nim członkowie senackich komisji - praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu. Pozytywnie zarekomendowali nowelizację w dotychczasowym kształcie.

Teraz nowelizacją ustawy o IPN zajmie się Senat.

Wcześniej z marszałkiem Senatu spotkała się ambasador Izraela Anna Azari. - Mam nadzieję, że Polska i Izrael powrócą do normalnej, przyjacielskiej rozmowy - mówiła rano w radiowej Jedynce. O szczegółach spotkania politycy jednak nie informowali.

d1376om

Treść nowelizacji

W piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Za przyjęciem zmian było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

d1376om

*Zobacz też: Tylko w WP: Ambasador Izraela zdradza jak zareaguje na manifestacje ONR *

Narodowcy zapowiedzieli też wspólną manifestację przed ambasadą Izraela pod hasłem "Stop antypolonizmowi". Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zdecydował jednak o zamknięciu ulic przy placówce dyplomatycznej. Ostatecznie protest się nie odbędzie. - Podjęliśmy suwerenną decyzję o odwołaniu pikiety – poinformował poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.

d1376om

Podziel się opinią

Share

d1376om

d1376om
Więcej tematów