Trwa ładowanie...
d3kcl6z

Norweski portal o Polakach: kolaborowali z nazistami. Jest protest

"Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem" - stwierdził norweski portal document.no. Ambasada RP w Oslo domaga się usunięcia tego fragmentu artykułu o nowej polskiej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odpowiedź polskiej ambasady portal z Norwegii zilustrował zdjęciem papieża Franciszka w Auschwitz-Birkenau
Odpowiedź polskiej ambasady portal z Norwegii zilustrował zdjęciem papieża Franciszka w Auschwitz-Birkenau (document.no/screen)
d3kcl6z

Swoje stanowisko ws. artykułu twórcy portalu Hansa Rustada o konflikcie z Izrealem polscy dyplomaci przesłali już do redakcji. Oświadczenie zamieszczono na stronie, ale zdania o "kolaborujących Polakach" nie usunięto.

"Nazistowskie Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za powstanie obozów koncentracyjnych i zagłady. Polska była jednym z niewielu krajów w okupowanej Europie, w których za pomoc Żydom groziła śmierć" - przypomniała w liście do document.no Małgorzata Cichucka, I radca ambasady RP w norweskiej stolicy.

Zobacz też: Patryk Jaki: zbyt długo Polska była chłopcem do bicia

"Prawdziwe proporcje"

Urzędniczka przypomniała również, że Polacy są najliczniejszą grupą wśród osób uhonorowanych za ratowanie Żydów przez izraelski Instytut Yad Vashem. Cichucka podkreśliła, że tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" otrzymało ponad sześć tys. naszych rodaków.

d3kcl6z

Polska dyplomatka stwierdziła też, że wskazywanie Polaków jako współwinnych zbrodni niemieckich nazistów "jest dalekie od faktów historycznych".

Przedstawicielka ambasady w liście do norweskiej redakcji zaznaczyła, że podczas okupacji mogły zdarzyć się przypadki morderstw czy donosów na Żydów czy Polaków "za pieniądze, żywność czy możliwość przeżycia". Podkreśliła, że ważne jest jednak, "aby dostrzec prawdziwe proporcje".

d3kcl6z

Podziel się opinią

Share

d3kcl6z

d3kcl6z
Więcej tematów