Trwa ładowanie...

"Żydowska maciora" zostaje. Sąd oddalił skargę

Średniowieczna płaskorzeźba znana jako "żydowska maciora" może zostać na fasadzie luterańskiego kościoła w Wittenberdze (Saksonia-Anhalt) - orzekł Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe.

"Żydowska maciora" zostaje. Sąd oddalił skargę  "Żydowska maciora" zostaje. Sąd oddalił skargę Źródło: Getty Images,, fot: Sean Gallup
d2b2rrd
d2b2rrd

Sąd oddalił skargę na orzeczenie niższej instancji wydane przez Wyższy Sąd Okręgowy w Naumburgu. Skarżący - członek społeczności żydowskiej, który uważa, że płaskorzeźba znieważa jego i judaizm - nie może domagać się jej usunięcia, ponieważ nie doszło do "aktualnego naruszenia prawa". Tak uzasadnił wyrok sędzia przewodniczący Stephan Seiters.

Pozwany kościół usunął pierwotny, zniesławiający kontekst rzeźby, dodając płytę i tablicę informacyjną przypominającą kontekst historyczny, w jakim powstała rzeźba. W ten sposób skutecznie zdystansował się od treści płaskorzeźby.

Rzeźba do muzeum

Na płaskorzeźbie na wysokości około czterech metrów można zobaczyć postać rabina podnoszącego ogon świni i zaglądającego jej do odbytu. Dwie inne postacie to karykatury Żydów przyssanych do sutków zwierzęcia. Świnia jest w judaizmie uważana za nieczystą. Według powoda "żydowska maciora" powinna zatem znaleźć się w muzeum.

Wcześniej sędziowie w Naumburgu orzekli, że płaskorzeźba nie musi zostać usunięta, ponieważ od 1988 r. była częścią zespołu zabytkowego. Na monumencie znajduje się m.in. tekst objaśniający, w którym władze miasta dystansują się od rzeźby.

Przeczytaj także:

d2b2rrd

Potężne burze i ulewy wywołały powódź. Kryzysowa sytuacja w Parku Yellowstone w USA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b2rrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b2rrd
Więcej tematów