Trwa ładowanie...
d4326bp

Zarząd Fundacji WOŚP: skontrolujcie nas

Zarząd Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy apeluje, aby urzędy sprawujące nadzór nad jej działaniami ponownie skontrolowały jej finanse i księgowość. "Nie mamy nic do ukrycia" - czytamy w komunikacie fundacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak
Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak (PAP, Fot: Paweł Kula)
d4326bp

Jak podkreślono w oświadczeniu, Fundacja WOŚP każdego roku prowadzi skrupulatną sprawozdawczość ze swojej działalności. Raporty i sprawozdania w tej sprawie otrzymują wszystkie urzędy sprawujące nadzór nad działaniami WOŚP czyli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów wraz odpowiedni Urząd Skarbowy.

"Zwracamy się, więc z apelem, by te urzędy i instytucje dokonały ponownej analizy poprawności prowadzonej przez Orkiestrę działalności w zakresie finansowo-księgowym, aby - jako jedynie kompetentne oraz powołane do tego organy - pomogły odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy Orkiestra działa uczciwie i czy rzetelnie rozlicza się ze swoich zobowiązań" - zaznaczono w komunikacie.

W oświadczeniu zadeklarowano także pełną otwartość wobec każdego uprawnionego organu do poddania się natychmiastowej kontroli. "Bez chwili wahania udostępnimy naszą dokumentację w zakresie, o jaki kontrolerzy poproszą, by mogli sumiennie wykonać swoją pracę i wydać wiążącą opinię" - napisano.

d4326bp

Dodano, że każda osoba, która ma "uzasadnione, czy chociażby bardzo subiektywne podejrzenia", co do uczciwości i przejrzystości działań Orkiestry powinna przekazać je odpowiednim służbom i organom.

"Nie mamy nic do ukrycia. Nie widzimy przeszkód, by wszystkie, także i finansowe aspekty codziennego funkcjonowania Orkiestry, gruntownie przebadał uprawniony urząd, kontroler lub biegły" - czytamy w oświadczeniu.

Pod dokumentem podpisali się m.in. prezes Fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski, prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak i członek Zarządu Fundacji WOŚP Lidia Owsiak.

Na czwartkowej konferencji prasowej szef WOŚP Jerzy Owsiak po raz kolejny przekonywał, że finanse fundacji są przejrzyste i ściśle kontrolowane i nie ma ona nic do ukrycia, a kontrolujące ją instytucje nigdy nie miały zastrzeżeń co do jej działalności i sposobów rozliczania się ze zbiórek.

d4326bp

Do przeciwników WOŚP Owsiak apelował, aby nie przeszkadzali i nie obrażali tych, którzy wspierają fundację.

W komunikacie wydanym w czwartek zarząd WOŚP podkreślił, że ataki na fundację nasilają się co roku przed Finałem. Jak przekonywał, są one oparte są na "manipulacjach, oszczerstwach, kłamstwach, faktach wyjętych z kontekstu", a ich głównym celem jest zniszczenie działalności WOŚP oraz całkowite zdyskredytowanie Jurka i Lidii Owsiaków.

Przedstawiciele zarządu fundacji ocenili, że ataki te co roku przybierają coraz bardziej brutalną formę. - Jest to bardzo wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za 23 lata konsekwentnego działania dla ratowania życia i zdrowia dzieci, a od trzech lat dla godnej opieki medycznej seniorów - mówili.

W niedzielę odbędzie się 23 Finał WOŚP. W tym roku fundacja zbierać będzie pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci oraz godną opiekę medyczną dla osób starszych.

d4326bp

Podziel się opinią

Share
d4326bp
d4326bp
Więcej tematów