Trwa ładowanie...

"Z" zdegradowane. Kreml wycofuje się rakiem z symbolu wojny?

Moskiewscy urzędnicy polecili Siergiejowi Mironowowi, szefowi partii Sprawiedliwa Rosja - Za Prawdę, zdjąć transparent ze swojego biura w centrum miasta, powołując się na "liczne" skargi członków społeczeństwa. Banner oznaczony był wielką literą "Z", towarzyszącą Rosjanom od początku inwazji na Ukrainę - donosi brytyjski dziennik "The Times".

Share
Litera "Z" stała się symbolem inwazji Rosji na Ukrainę po tym, jak tak oznaczone pojazdy wojskowe wtargnęły na terytorium sąsiada Litera "Z" stała się symbolem inwazji Rosji na Ukrainę po tym, jak tak oznaczone pojazdy wojskowe wtargnęły na terytorium sąsiada Źródło: PAP, fot: SERGEI ILNITSKY
d22q3iz

Znak pojawił się najpierw na militarnym sprzęcie, wysłanym do ataku na sąsiada. Pojazdy opancerzone i czołgi z niepokojącym oznaczeniem to symbol pierwszych wojennych dni w Ukrainie. Nie wiadomo było, czy był to sposób na odróżnienie "swoich" od zaatakowanych, ale złowrogą literą zaczęli posługiwać się wszyscy zwolennicy agresji.

Co ciekawe, litera nie występuje w alfabecie używanym i przez Rosjan, i przez Ukraińców. Spekulowano, że to nawiązanie do wyrazu "zapad" - zachód.

Znak z wojskowego wyposażenia szybko zyskał popularność wśród cywilów, zapewne jako znak wsparcia dla rodzimej armii, wysłanej na wojnę, określaną oficjalnie przez Kreml jako "operacja specjalna" i przyjmowaną przez otumanione rosyjskie społeczeństwo za "polityczną konieczność". Litera zaczęła pojawiać się w przestrzeni publicznej - malowano ją na transparentach, prywatnych samochodach. Umieszczali ją na swoich strojach rosyjscy sportowcy, a T-shirt kupić mógł na targowisku i w sieci każdy Rosjanin. Zdarzało się nawet, że taką ozdobę eksponowano w oknach przedszkola.

d22q3iz

Teraz Kreml prawdopodobnie planuje "rebranding" symbolu inwazji na Ukrainę. Jak informuje "The Times", urzędnicy nakazali usunięcie z widocznych budynków ogromnych transparentów z prowojennymi symbolami.

"Z" zdegradowane. Kreml wycofuje się rakiem z symbolu wojny

W Moskwie o zwinięcie swojego partyjnego transparentu, wywieszonego na budynku siedziby, poproszony został Siergiej Mironow, lider partii Sprawiedliwa Rosja - Za Prawdę. Banner z nazwą ugrupowania ozdobiony był ogromną literą "Z". Uzasadnieniem do prośby były "liczne skargi mieszkańców".

W Nowosybirsku, największym mieście na Syberii, nastoletni obywatel skutecznie domagał się zdjęcia podobnego transparentu. Argumentował, że banery zawieszone na budynku biura burmistrza naruszają zasady dotyczące reklamy publicznej. Baner został również usunięty z fasady biura weteranów wojskowych w Permie na Uralu.

d22q3iz

Symbol, którego pochodzenie nadal pozostaje tajemnicą, może wkrótce zacząć masowo znikać z przestrzeni publicznej w Rosji. Niewykluczone, że to pierwszy znak zmiany społecznych nastrojów.

Zagrożenie z Naddniestrza? "Ukraina by ich zgniotła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22q3iz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d22q3iz
d22q3iz
Więcej tematów