Wielkanoc 2023. Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy?
W Wielki Piątek wierni Kościoła katolickiego wspominają mękę oraz śmierć Chrystusa na Krzyżu. To jedna z najważniejszych uroczystości poprzedzających święta wielkanocne. Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy?
Wielkanoc w 2023 roku przypadnie 9 kwietnia. Dwa dni wcześniej - 7 kwietnia - będzie natomiast obchodzony Wielki Piątek, czyli drugi dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia w kościołach nie odprawia się Liturgii eucharystycznych.
Wielki Piątek. Co to za święto?
Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa. To dzień zadumy, skupienia, powagi i gorliwych praktyk religijnych. Wiąże się z nim również specjalny obrzęd religijny - w Kościele katolickim w trakcie Wielkiego Piątku nie są odprawianie liturgie eucharystyczne - wierni mogą jednak uczestniczyć w Drogach Krzyżowych oraz Liturgii Męki Pańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielki Piątek. W tych krajach to wolny dzień od pracy
Wielki Piątek jest jednym z dwóch świąt, w trakcie których wierni powinni zachować post ścisły, polegający na spożyciu wyłącznie trzech posiłków (w tym tylko jednego sytego) oraz jednoczesnym powstrzymaniu się od spożywania mięsa. Mimo szczególnego znaczenia Wielkiego Piątku dla Kościoła, dzień ten nie należy do kanonu świąt nakazanych w Polsce.
Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy i szkoły?
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Nauki i Edukacji, Wielki Piątek jest jednym z dni wolnych od nauki - wchodzi bowiem w okres wiosennej przerwy świątecznej. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpoczną wolne 6 kwietnia, czyli w Wielki Czwartek, a zakończą je 11 kwietnia - dzień po Poniedziałku Wielkanocnym.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób pracujących. Wielki Piątek nie jest świętem ustawowo wolnym, co oznacza, że osoby zatrudnione, by mieć w tym dniu wolne, muszą wykorzystać pulę urlopową.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.