Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? To początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa jest ważną uroczystością w Kościele katolickim. Święto to upamiętnia biblijny wjazd Jezusa do Jerozolimy, jest także początkiem szczególnego czasu oczekiwania na święta wielkanocne. Niedziela Męki Pańskiej wypada na tydzień przed Wielkanocą.

Niedziela palmowa 2023 wypada 2 kwietnia
Niedziela palmowa 2023 wypada 2 kwietnia
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

Termin Wielkanocy, a więc także poprzedzającego go Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się Niedzielą Palmową, jest wyznaczany na podstawie pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Zgodnie z tradycją, Zmartwychwstanie Pańskie jest obchodzone w pierwszą, następującą po niej niedzielę.

Niedziela Palmowa. Data święta jest ruchoma

Zarówno Wielkanoc, jak i uroczystości bezpośrednio ją poprzedzające są świętami ruchomymi. W 2023 roku Niedziela Zmartwychwstania będzie obchodzona 9 kwietnia. Niedziela Palmowa wypada natomiast równy tydzień przed nią, czyli 2 kwietnia. Kolejny tydzień - nazywany wielkim - będzie okresem przygotowania do zbliżających się świąt, a dla Katolików - również czasem pokuty i modlitwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niedziela Palmowa. Polskie tradycje kultywowane od wieków

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli związanych z Niedzielą Palmową jest kolorowa palma. Własnoręcznie przygotowywane i zanoszone w tym dniu przez wiernych do kościołów nawiązują do jerozolimskich palm, które witały Chrystusa podczas wjazdu do miasta. Palemki te są również symbolem śmierci i zmartwychwstania Jezusa, a także odrodzenia ludzkiej duszy. To z przynoszonych do kościołów palm powstaje popiół, którymi księża sypią głowy wiernych w Środę Popielcową.

W Niedzielę Palmową w niektórych miejscowościach kultywowany jest także zwyczaj uczestniczenia w procesji z Jezuskiem Palmowym - figurą Chrystusa na osiołku, która jest niesiona lub wieziona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy.

Niektóre ze zwyczajów, obchodzonych w Niedzielę Palmową zachowały się natomiast wyłącznie regionalnie. To m.in. Pucheroki, czyli tradycja, zgodnie z którą przebrani mężczyźni w wysokich, stożkowych czapkach zwieńczonych kolorową bibułą odwiedzają domy, śpiewają i wygłaszają krótkie mowy. Zgodnie z tradycją, za odwiedzimy, powinni oni otrzymać jedzenie lub drobne datki. Zwyczaj ten zachował się w niektórych podkrakowskich wsiach.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)