Niedziela Palmowa i Światowy Dzień Młodzieży – historia święta? Dlaczego święcimy palmy?

Niedziela Palmowa zawsze odbywa się 7 dni przed Wielkanocą. Obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczynają świętowanie Wielkiego Tygodnia. Od 1986 roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży.

Niedziela Palmowa i Światowy Dzień Młodzieży – historia święta? Dlaczego święcimy palmy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Niedziela Palmowa – historia święta

Niedziela Palmowa ma związek z przybyciem Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed ukrzyżowaniem. Mieszkańcy miasta cieszyli się z przybycia Chrystusa. W Ewangelii św. Matusza czytamy „wielu zaś ludzi rozkładało na drodze swoje płaszcze i rzucało zielone gałązki. A cały tłum przed Nim i wokół Niego wołał: — Niech żyje Król!” Wspomnianymi gałązkami rozkładanymi przed Jezusem mogły być gałązki oliwne lub liście palm. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku, w Niedzielę Palmową, chrześcijanie święcą zdobione palmy.

Tradycją w Kościele jest również palenie palm w Wielką Sobotę. Uzyskany wówczas popiół wykorzystywany jest podczas Środy Popielcowej.

Niedziela Palmowa – od kiedy święcimy palmy?

Historia święcenia palm w Niedzielę Palmową sięga VII wieku. Tradycję tę rozpoczęli Francuzi. W Polsce palmy święcimy od średniowiecza. Ponieważ w naszym klimacie nie występują palmy, Polacy do kościoła noszą bazie oraz gałązki wierzby. W dawnych czasach sądzono, że zjedzenie bazi może zapewnić zdrowie. Palma wystawiona w oknie miała chronić dom przed burzami.

Obecnie w wielu miejscach w Polsce, w każdą Niedzielę Palmową odbywają się konkursy na najpiękniejszą oraz największą palmę. Najwyższą palmę poświęcono w 2010 roku. Miała ona 34 metry wysokości.

Niedziela Palmowa a Światowy Dzień Młodzieży

Niedziela Palmowa to również Światowy Dzień Młodzieży. Święto młodych ustanowił w 1986 roku papież Jan Paweł II. Tego dnia wierni w Watykanie modlą się u boku Ojca Świętego. Dni Młodzieży organizowane są również w diecezjach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)