Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa: Wielki Post rozpoczęty. Czy 6 marca trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa 2019: zobacz, kiedy rozpoczyna się Wielki Post, czego nie można robić w tym okresie i czy w środę 6 marca trzeba iść do kościoła.

Środa Popielcowa: Wielki Post rozpoczęty. Czy 6 marca trzeba iść do kościoła?Źródło: iStock.com
d2xw3ox
d2xw3ox

Środa Popielcowa 2019 – kiedy rozpoczyna się Wielki Post?

Środa Popielcowa, zwana również Popielcem, rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. W kościele katolickim Wielki Post stanowi czas przygotowań do najważniejszego katolickiego święta, jakim jest Wielkanoc. Środa Popielcowa ostatecznie kończy karnawał, który przypada zaraz po wypadających 5 marca ostatkach. Podobnie jak cała Wielkanoc, Środa Popielcowa to święto ruchome, co oznacza, że w każdym roku przypada na inny dzień. W 2019 Popielec obchodzimy 6 marca, czyli prawie miesiąc później niż w zeszłym roku (14 lutego).

Środa Popielcowa 2019 – trzeba iść do kościoła?

Związana z Popielcem tradycja trwa niemalże od IX wieków. Tego dnia głowy wiernych posypywane są popiołem, symbolizującym pokutę, żal za grzechy oraz mocne postanowienie popraw. Spowiedź przed Wielkanocą dla katolików jest obowiązkowa i chociaż Środa Popielcowa nie jest świętem zakazanym, tego dnia kościoły są zwykle przepełnione. Wiadomo, że popiół stosowany do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w poprzednią Niedzielę Palmową.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu, zobowiązującego wiernych między 18 a 60 rokiem życia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W tym okresie wolno spożyć tylko jeden posiłek do syta oraz dwa skromniejsze w ciągu dnia.

d2xw3ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xw3ox
Więcej tematów