Trwa ładowanie...

Tusk ma się spotkać z liderami partii opozycyjnych. Trwa dopinanie "paktu senackiego" po burzy Biedronia

Liderzy partii opozycyjnych planują spotkanie w sprawie "paktu senackiego" – dowiaduje się Wirtualna Polska. Według naszych źródeł, jego termin to ostatni tydzień lipca. Opozycja jest przekonana, że umowę uda się sfinalizować mimo wewnętrznych tarć, o których Robert Biedroń mówił w programie "Tłit" WP.

Według źródeł WP liderzy opozycji pod koniec lipca chcą rozmawiać o finalizacji "paktu senackiego" Według źródeł WP liderzy opozycji pod koniec lipca chcą rozmawiać o finalizacji "paktu senackiego" Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2p2r9l
d2p2r9l

Poniedziałkowa wypowiedź Roberta Biedronia w programie "Tłit" Wirtualnej Polski o "zerwaniu rozmów" w sprawie "paktu senackiego" wywołała w Sejmie konsternację i determinację, by szybko dopiąć szczegóły umowy. Współprzewodniczący Nowej Lewicy zasugerował, że to Platforma Obywatelska oczekuje więcej okręgów w obliczu zmieniających się sondaży. - Uważam, że już trochę za późno, by wywrócić te ustalenia - powiedział Biedroń. Podkreślał też, że od tygodni nie było spotkania liderów partii opozycyjnych.

Z informacji WP wynika, że Donald Tusk i przedstawiciele PO zapowiedzieli liderom opozycji, że chcieliby się spotkać pod koniec lipca w gronie szefów partii. Tematem rozmów ma być ostateczne domknięcie "paktu senackiego". - Mają uzgodnić termin wspólnej konferencji, na której ogłoszą szczegóły - mówią dwa źródła WP.

Politycy PO nie chcą mówić o żadnych planach rozmów, bo zależy im na poufności. - Nie mam wiedzy o takim spotkaniu, nie informowalibyśmy wcześniej mediów, dementuję - mówi Jan Grabiec w rozmowie z WP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozmowy zerwane. Gorzkie słowa Biedronia

Słowa Roberta Biedronia i reakcje na nią pokazują, że wewnętrzne negocjacje na opozycji nie szły ostatnio zupełnie gładko. Nikt jednak nie podziela zdania, że "negocjacje zostały zerwane". Nawet uczestnik rozmów z ramienia Lewicy poseł Dariusz Wieczorek twierdzi, że wszystko jest na dobrej drodze. Zdziwieni byli również ludowcy, a posłowie Koalicji Obywatelskiej nie ukrywali irytacji "wywlekaniem" wewnętrznych spraw.

d2p2r9l

Kosiniak-Kamysz: Nie mam tak radykalnych odczuć

Posłowie opozycji nie rozumieją tak radykalnej oceny Roberta Biedronia, bo twierdzą, że nie odzwierciedla ona obecnego stanu. W kuluarach jednak przyznają, że tarcia między partiami się pojawiały, co według nich jest elementem negocjacji. Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z WP podkreśla, że ma nadzieję na "finalizację rozmów w ciągu dwóch-trzech tygodni".

- Jestem dobrej myśli i nie mam tak radykalnych odczuć [jak Robert Biedroń – red.], ale rozumiem, że każdy może mieć swoje doświadczenia. Pakt senacki jest wartością, zdał egzamin, byłem jego współtwórcą w poprzedniej kadencji. Wiem, jakie to ważne, żeby nie podkładać sobie nóg w wyborach do Senatu. Jeżeli każdy z nas wystawiłby stu kandydatów, to PiS miałby na tacy zwycięstwo. Nie zrobimy tego, wierzę, że niejasności, które się pojawiły, zostaną rozstrzygnięte - podkreśla.

Gawkowski: Nie jesteśmy chytrzy na miejsca

Konkretnego terminu nie chce wskazywać Borys Budka. - "Pakt senacki" jest na finiszu i jestem przekonany, że odpowiedzialni za tworzenie go, doprowadzą do dobrego i odpowiedzialnego rozwiązania. Robert Biedroń ze swoim doświadczeniem powinien wiedzieć, że żeby coś dopiąć, nie robi się tego medialnie, tylko rozmawiając z partnerami. Podawanie konkretnej daty nie sprzyja temu, by sprawę w sposób właściwy uregulować – mówi szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei szef klubu Lewicy liczy, że "pakt senacki" zostanie ogłoszony do końca lipca. - Dokładnej daty nie znam, bo to liderzy opozycji będą ogłaszali szczegóły. Jestem przekonany, że dojdzie do skutku. Nawet czasem jak prowadzimy trudne rozmowy, to wierzę w mądrość opozycji. Lewica zgłosiła swoje propozycje do "paktu", liczymy, że większość zostanie uwzględniona. Nie jesteśmy chytrzy na miejsca, po prostu chcemy być uczciwie traktowani i mam wrażenie, że do tej pory jesteśmy – dodaje Krzysztof Gawkowski.

d2p2r9l

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p2r9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p2r9l
Więcej tematów