Qaqwqwrqw

Tragedia w Darłówku. Wyniki kontroli po utonięciu trójki dzieci

Inspektorzy NIK stwierdzili liczne nieprawidłowości w trakcie kontroli plaż po tragedii w Darłówku. W wakacje utonęło tam troje dzieci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do tragedii w Darłówku doszło 14 sierpnia 2018 roku
Do tragedii w Darłówku doszło 14 sierpnia 2018 roku (WP.PL)
Qaqwqwrqw

Rodzina z Sulmierzyc przyjechała spędzić urlop w Darłówku nad Bałtykiem. 14 sierpnia zeszłego roku mama Anna K. odeszła na chwilę od wody z dwuletnim Adasiem, a w tym czasie Kacpra (14 lat), Kamila (13 lat) i Zuzię (11 lat) porwały silne fale.

Na poszukiwania w morzu ruszyli ratownicy i wielu obecnych na miejscu turystów. Znaleźć udało się tylko najstarszego syna Kacpra, ale mimo szybkiej reanimacji, dziecko zmarło. Poszukiwania pozostałej dwójki trwały kilka dni. W wodzie znaleziono ciała.

Teraz Najwyższa Izba Kontroli podaje wyniki kontroli plaż.

Qaqwqwrqw
WP.PL
Podziel się

Wyniki kontroli NIK

"Organizacja kąpielisk w Darłowie nie zapewniała jednolitego poziomu bezpieczeństwa na całym obszarze objętym nadzorem ratowników, a sposób oznakowania obszaru objętego zakazem kąpieli mógł przyczynić się do dezorientacji osób korzystających z plaży" - czytamy na stronie NIK-u. Takie są główne ustalenia doraźnej kontroli przeprowadzonej po tragedii.

Okazuje się, że sposób ustawienia tablicy z napisem "Zakaz kąpieli" nie wskazywał dokładnej lokalizacji obszaru objętego zakazem. Zdaniem NIK znak ten powinien być ustawiony jak najbliżej obszaru objętego zakazem kąpieli.

Qaqwqwrqw

Przeprowadzone przez NIK 28 sierpnia 2018 r. oględziny wykazały, że przy wejściu na kąpielisko "Darłówko Zachodnie" od strony falochronu (wejście nr. 1) ustawiona była tablica, na której umieszczono znak A1 "kąpiel zabroniona" z napisem "Zakaz kąpieli". Pod tym znakiem umieszczono napis "Czarny punkt wodny" z piktogramem przedstawiającym tonącego a poniżej napis: "Przypadki utonięć". Na samym dole tablicy znajdował się napis "55 m" ze strzałkami skierowanymi w prawo i w lewo.

Zdaniem NIK sposób oznakowania i usytuowanie tablicy nie zapewniały czytelnej informacji o obszarze, na którym wprowadzono zakaz kąpieli. Znak powinien być ustawiony na środku obszaru objętego zakazem.

Stwierdzono także, że strefy strzeżone nadzorowała właściwa liczba ratowników. Nie zapewniono jednak pełnego wyposażenia w sprzęt ratowniczy.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw