Trwa ładowanie...

To znaleziono w asteroidach. Japończycy ogłosili sensację

Japońska sonda kosmiczna Hayabusa2 przyniosła przełomowe odkrycie. W zebranych próbkach asteroidy znaleziono ponad 20 rodzajów aminokwasów. To ważny krok, by zrozumieć, skąd wzięło się życie na Ziemi.

Archiwalne zdjęcie asteroidy Ryugu uchwycone przez sondę Hayabusa 2 Archiwalne zdjęcie asteroidy Ryugu uchwycone przez sondę Hayabusa 2 Źródło: JAXA (Kyodo), fot: JAXA (Kyodo)
d7a3rx2
d7a3rx2

Badania pobranych przez sondę próbek rozpoczęto w 2020 r. Zdobyte wyniki okazały się przełomowe, gdyż aminokwasy uznawane są za niezbędne do wytwarzania białek przez wszystkie żywe organizmy. Jedna z teorii mówi o tym, że to właśnie dzięki asteroidom na naszej planecie pojawiło się życie. 

Misja Hayabusa2 

Japońska sonda Hayabusa2 została wysłana w kosmos w 2014 r., jej misja trwała 6 lat. W czerwcu 2018 r. po pokonaniu 3,2 miliardów kilometrów osiągnęła zamierzoną pozycję. Sonda dwukrotnie wylądowała na asteroidzie, by pobrać potrzebne próbki. Tym sposobem na Ziemię udało się dostarczyć ponad 5,4 grama materiału powierzchniowego z asteroidy Ryugu, oddalonej od naszej planety o ponad 300 milionów kilometrów. Wcześniej zdobyte próbki wskazywały na to, że w asteroidach znajduje się woda i materia organiczna. Wypuszczona sonda miała pomóc odnaleźć odpowiedzi na pytania, jak powstało życie i w jaki sposób kształtował się Układ Słoneczny. 

Teoria aminokwasów 

d7a3rx2

Nadal nie wiadomo, skąd aminokwasy wzięły się na naszej planecie. Być może były one po prostu "przymocowane" do Ziemi, ale możliwe też, że przybyły razem z asteroidami (znaleziono już meteoryty, na których wykryto aminokwasy). Brak odpowiedzi na to pytanie nie zmienia faktu, że badanie okazało się przełomowe. Wszystko dlatego, że sonda zbierała materiały podpowierzchniowe, które nie były zmienione pod wpływem światła słonecznego czy promieni kosmicznych. Również ziemskie powietrze w żaden sposób nie wpłynęło na pobrane próbki, podczas gdy spadające asteroidy spalają się w zetknięciu z ziemską atmosferą.  

Helikopter NASA zarejestrował niezwykłe ujęcia z Marsa. Zjawisko rodem z filmów science fiction

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7a3rx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7a3rx2
Więcej tematów