Trwa ładowanie...

Poleciał na "pucz" i wrócił do domu? Zagadka lotów Prigożyna [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 488. dzień rosyjskiej inwazji. Kolejne informacje spływające w następstwie buntu Jewgienija Prigożyna ani trochę nie rozjaśniają sytuacji. Według oficjalnych informacji podawanych przez Kreml, szef wagnerowców powinien znajdować się obecnie na Białorusi, której przywódca rzekomo udzielił mu schronienia. Tymczasem rosyjski niezależny serwis Ważnyje Istorii twierdzi, że Prigożyn w sobotę rano poleciał z Sankt Petersburga do Rostowa, a wieczorem, czyli po "puczu", stamtąd powrócił, jak gdyby nigdy nic. Jako dowód przedstawia analizę lotów Embraer Legacy 600, który ma należeć do oligarchy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Jewgienij PrigożynJewgienij PrigożynŹródło: East News, fot: Twitter
d23lghl
d23lghl
  • Jewgienij Prigożyn zabrał głos po raz pierwszy po opuszczeniu Rostowa. Stwierdził, że "w wyniku intryg" grupa Wagnera "miała przestać istnieć 1 lipca 2023 roku". Zapewnił, że marsz na Moskwę był jedynie formą protestu, a jego celem nie było obalenie reżimu Putina.
Trwa łączenie
21:08, 26.06.2023

Jutro swoje oświadczenie ma wygłosić również białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. 

twitter
20:49, 26.06.2023

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.


Chłan podał też, że w pobliżu uszkodzonego mostu czonharskiego, łączącego obwód chersoński z okupowanym Krymem, siły rosyjskie zorganizowały przeprawę pontonową, która jest przeznaczona wyłącznie dla celów wojskowych. 

20:35, 26.06.2023

Putin wygłosi dziś wieczorem kilka ważnych oświadczeń - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

20:23, 26.06.2023

“Dwa rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły samolot rozpoznania radioelektronicznego RC-135 i dwa myśliwce Typhoon brytyjskich sił powietrznych nad Morzem Czarnym” - podała w poniedziałek wieczorem agencja TASS. A rosyjski MON opublikował poniższe nagranie. 


"Gdy rosyjskie myśliwce zbliżyły się, zagraniczne samoloty bojowe zawróciły z dala od granicy Federacji Rosyjskiej. Rosyjskie myśliwce bezpiecznie powróciły na swoje macierzyste lotnisko. Nie doszło do naruszenia granicy" - czytamy w rosyjskim komunikacie.  

20:12, 26.06.2023

Rzecznik Wspólnego Centrum Prasowego Frontowych Sił Obronnych Tavria Walerij Szerszeń referował w poniedziałek postępy ukraińskiej ofensywy na kierunku melitopolskim, czyli w obwodzie zaporoskim. 


- W wyniku systematycznego nacisku SZU odniosły sukces i posunęły się o 1,5 km w głąb terytorium wroga - mówił cytowany przez agencję Interfax Ukraina. 


Szerszeń relacjonował, że oddziały ukraińskie obecnie konsolidują zdobycze na tym odcinku frontu: prowadzone jest rozpoznanie terenu z powietrza, rozminowywanie, a także trwa ostrzał artyleryjski sił przeciwnika, w tym ogień kontrbateryjny. 


Podał, że w ciągu ubiegłej doby straty Rosjan na tym kierunku wyniosły 146 zabitych, 229 rannych i czterech wziętych do niewoli. 

19:26, 26.06.2023

Jasno daliśmy do zrozumienia, że nie mieliśmy nic wspólnego z tym, co się stało w Rosji. To była część walki wewnątrz rosyjskiego systemu - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden, po raz pierwszy zabierając głos ws. buntu Prigożyna. 


Zapowiedział, że niezależnie od dalszych wydarzeń USA będą dalej wspierać Ukrainę i koordynować działania z sojusznikami. 

19:07, 26.06.2023

Samolot Jewgienija Prigożyna po buncie poleciał z Rostowa do Sankt Petersburga. Tymczasem Kreml zapewniał, że przywódca rebeliantów uda się na Białoruś - twierdzi rosyjskie niezależny serwis Ważnyje Istorii. 


Dzienikarze serwisu twierdzą, że 24 czerwca odrzutowiec Embraer Legacy 600 (numer RA-02795) wystartował z Petersburga i wyłączył transponder w pobliżu obwodu rostowskiego. Natomiast około godziny 18:00 tego samego dnia samolot ponownie pojawił się na radarze nad regionem Tambowa i powrócił do Petersburga przed godziną 19:00. 


Przywódca powstania po raz ostatni był widziany publicznie wieczorem 24 czerwca, gdy opuszczał kwaterę główną Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie. 


Według FlightRadar, odrzutowiec RA-02795 latał w maju i czerwcu na trasie politycznego tournée Prigożyna: Petersburg - Jekaterynburg - wschód kraju - Nowosybirsk - Niżny Nowogród. 


Odrzutowiec jest objęty sankcjami USA od 2019 r. ze względu na jego powiązania z Prigożynem. Jest wymieniony pod starym numerem M-SAAN. 


Jak podają Ważnyje Istorii, M-SAAN został zarejestrowany na Wyspie Man, ale od września 2020 r. jest ponownie zarejestrowany w Federacji Rosyjskiej pod numerem RA-02795. 

18:57, 26.06.2023

Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk SZU, zapewnił w poniedziałek, że obecnie w Bachmucie i jego okolicach nie ma wagnerowców.  


- Uciekli stamtąd w niesławie, a teraz główną aktywną siłą są tam jednostki powietrznodesantowe wroga. I to jest wyraźny znak, że Bachmut jest dla nich ważny i ważne jest, aby go utrzymać. Nie udało im się go zdobyć przez 10 miesięcy, a jego szybka utrata byłaby szczytem upokorzenia - stwierdził rzecznik. 


Według niego, obok jednostek powietrznodesantowych, wokół Bachmutu walczą obecnie inne oddziały najemników, powiązane z rosyjskim MON, a także nowe kompanie “Szturm Z” rekrutowane z przestępców. 

18:43, 26.06.2023

Dziś rosyjski niezależny serwis śledczy Verstka Media podał, że na Białorusi – dokładnie w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim – powstaje obóz dla wagnerowców


Tymczasem grupa Białaruski Hajun, która śledzi ruchy wojsk rosyjskich na Białorusi, twierdzi, że doniesień Verstki nie potwierdzają ich obserwacje w terenie. 


“Na godz. 17:30 26 czerwca możemy z całą pewnością powiedzieć, że w przeciągu ubiegłych 24 godzin nie zaobserwowano żadnej aktywności w rejonie Osipowiczów, nie mówiąc o szeroko zakrojonych pracach budowlanych” - czytamy we wpisie grupy na Twitterze. 


Dodali, że informacje pozyskane przez Verstkę pochodzą z mało wiarygodnych źródeł (administracja obwodu mohylewskiego) i nie potwierdzają ich żadne niezależne białoruskie media. 


Co więcej, jak dodano, nie zaobserwowano, by konwoje wagnerowców wjeżdżały na Białoruś.  

18:32, 26.06.2023

Bułgarski rząd zaaprobował w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Decyzję podjęto na podstawie uchwały parlamentu z grudnia 2022 r. 


W poniedziałkowym komunikacie rządowym nie podano szczegółów dotyczących pomocy. Stwierdzono jedynie, że wysyłane materiały odpowiadają możliwościom kraju i nie naruszą zapasów. 

18:10, 26.06.2023

W Rostowie płonie zoo. Trwa ewakuacja zwierząt i personelu.

18:01, 26.06.2023

We wtorek Stany Zjednoczone ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości do 500 milionów dolarów, który obejmie sprzęt naziemny - donosi agencja Reuters.

17:59, 26.06.2023

Dziwnym trafem dziś szef komisji obrony w Dumie Andriej Kartapołow zabrał głos w sprawie projektu ustawy o działalności firm najemniczych w Rosji (obecnie pozostają one oficjalnie nielegalne).  


Tłumaczył cytowany przez agencję TASS, że “projekt wymaga dodatkowych prac” i w związku z tym, “nie będzie gotowy przed jesienią (2023 – red.)”. 

17:45, 26.06.2023

Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ataków na Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim oraz wieś Myropilla w obwodzie sumskim – poinformowały w poniedziałek na Telegramie władze obwodów. 

17:24, 26.06.2023

Zarzuty karne przeciwko właścicielowi rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi za "zorganizowanie zbrojnego buntu" nie zostały jeszcze wycofane - podał w poniedziałek serwis Moscow Times, powołując się na źródła w prokuraturze generalnej Rosji. 


 Zarzuty, które postawione zostały Prigożynowi w piątek, są zagrożone karą od 12 do 20 lat więzienia. 

17:09, 26.06.2023

Przywódca grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn właśnie opublikował nagrania na kanale Concord Group na Telegramie, w których odnosi się do sobotnich wydarzeń:

 

  • ogłosił, że najemnicy Wagnera nie podpiszą kontraktów z rosyjskim MON 

  • tłumaczył, że zdecydował się na marsz na Moskwę, by uniknąć "likwidacji" grupy Wagnera. Wyraził żal, że przy okazji zestrzelono kilka rosyjskich samolotów 

  • zaznaczył raz jeszcze, że w marszu na Moskwę nie chodziło o obalenie rządu, ale pociągniecie do odpowiedzialności tych, którzy popełnili błędy w toku “operacji specjalnej” w Ukrainie 

  • powtórzył, że wstrzymał marsz na Moskwę, by uniknąć rozlewu krwi. Uznał, że jego “demonstracja była wystarczająca”. 

  • Prigożyn: “Łukaszenko wyciągnął do nas rękę i zaproponował znalezienie rozwiązania, by grupa Wagnera mogła nadal działać. (…) Wtedy kolumny zawróciły" 

  •  Prigożyn szydził w swoim stylu z generalicji mówiąc, że gdyby kolumny rosyjskiej armii 24 lutego 2022 r. szły na Kijów tak szybko, jak wagnerowcy na Moskwę, to “operacja specjalna” potoczyłaby się inaczej.
16:54, 26.06.2023

Na okupowanym Krymie, w pobliżu miejscowości Tokarewo, wybuchł pożar magazynu. Lokalne media twierdzą, że został on opuszczony jeszcze przed wybuchem pożaru.  

16:28, 26.06.2023

Węgry po raz kolejny nie poparły wypłaty Kijowowi kolejnej transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju państwom członkowskim w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie przez Ukraińców na czarnej liście węgierskiego banku OTP. O sprawie poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier.


- Jesteśmy gotowi zmienić zdanie, jeśli Ukraińcy skończą z absurdalnym, kłamliwym stanowiskiem, zgodnie z kórym OTP, największy węgierski bank, znajduje się na liście międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział minister Szijjarto cytowany przez Reuters.


Węgry już w maju zablokowały wypłatę tej transzy państwom członkowskim, powołując się na ten sam problem.

16:01, 26.06.2023

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił dziś, że "rosyjscy instruktorzy", czytaj wagnerowcy, będą nadal pracować w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.  

15:55, 26.06.2023

Dziennikarze rosyjskiego serwisu Fontanka skontaktowali się z biurem prasowym Alaksandra Łukaszenki. Zapytali, czy szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn pojawił się na Białorusi.  


- Nie mamy takich informacji - odpowiedział dziennikarzom rzecznik i poprosił o wysłanie zapytania.  

15:26, 26.06.2023

Przed szczytem NATO w Wilnie wysokiej rangi urzędnicy Turcji i Szwecji spotkają się w Brukseli - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.


W spotkaniu mają uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych, a także szefowie wywiadów oraz doradcy do spraw bezpieczeństwa - dodał cytowany przez agencję Reutera Stoltenberg. Celem brukselskich rozmów ma być dokończenie akcesji Szwecji do NATO, co wstrzymuje Turcja.

15:20, 26.06.2023

Na Białorusi trwa budowa obozów dla bojowników grupy Wagnera. Pierwszy, przewidziany dla 8 tys. najemników, powstaje w Osipowiczach w obwodzie mohylewskim, 200 km od granicy z Ukrainą. Podobnych obozów ma powstać na Białorusi kilka – informuje rosyjskie serwis śledczy Verstka, powołując się na swoje źródła w białoruskiej administracji regionalnej. 


Obóz w Osipowiczach będzie miał powierzchnię 24 tys. metrów kwadratowych. 


Najemnicy z grupy Wagnera poinformowali już rodziny, że będą przenoszeni na Białoruś. Informację potwierdzili dziennikarzom Verstki bliscy kilku najemników.  

15:06, 26.06.2023

Co najmniej dwa biura rekrutacyjne grupy Wagnera - w Tiumieniu i Nowosybirsku - były otwarte w poniedziałek - podała rządowa rosyjska agencja TASS. 


Co więcej, w Nowosybirsku naklejono z powrotem reklamy wagnerowców zerwane w sobotę. 

14:48, 26.06.2023

Wiceminister obrony Hanna Malar powiadomiła o wyzwoleniu kolejnej miejscowości w zachodniej części obwodu donieckiego – wsi Riwnopil. Portal Hromadske informuje, że została ona zajęta przez siły rosyjskie w marcu 2022 r. 

14:33, 26.06.2023

Prezydent Rosji Władimir Putin pojawił się w telewizji pierwszy raz od soboty, gdy doszło do buntu wagnerowców. Przemilczał te wydarzenia. Pogratulował natomiast uczestnikom forum przemysłowego.      

14:19, 26.06.2023

Kolejny rosyjski bloger militarny potwierdził, że Ukraińcy uchwycili przyczółek na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Z ich informacji wynika, że SZU kontrolują miejscowość Dacza nieopodal Mostu Antonowskiego.

Źródło: PAP, CNN, Insider UA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23lghl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d23lghl
Więcej tematów